zulfu-livaneli

Yazar, müzisyen ve yönetmen Zülfü Livaneli, “Sis” filmiyle büyük ödülün sahibi oldu.

Fransa’nın Montpellier kentinde önceki gece sona eren Akdeniz Sinemaları Festivali çerçevesinde altın ödülü Zülfü Livaneli aldı. İlk kez düzenlenen ödüllü yarışmada, Zülfü Livaneli’nin “Sis” filmi, büyük ödül “Altın Antigone”‘u kazandı. 11 yıldır düzenlenen Akdeniz Sinema Filmleri Festivali’nde, bu yıl uluslararası jürinin başkanlığını ünlü yönetmen Emir Kusturica yaptı. Kusturica ödül törenindeki konuşmasında, “Son derece çağdaş bir temayı özlü ve etkili bir anlatımla dile getirmesi ve sinemasal anlatımının zenginliği nedeniyle ‘Altın Antigone’ Zülfü Livaneli’nin filmine verilmiştir” dedi.

omer-zulfu-livaneliİki hafta arayla iki Akdeniz festivalinde altın ödül kazanan Sis filmi, önümüzdeki günlerde Paris ve Londra’daki film festivallerinde de ülkemizi temsil edecek.

Akdeniz Sinemaları Festivali’nin yarışma dışı bölümünde de bir başka Türk filmi olan, “Uçurtmayı Vurmasınlar” gösterildi. Tunç Başaran, “Uçurtmayı Vurmasınlar” adlı filmiyle Valencia’da ikincilik ödülü kazanmıştı.

Akdeniz Sinemaları Festivali’nin yan ödülleri olan CICAE Ödülü ile Nouvel Observateur’un Eleştirmenler Ödülü’nü ise Cezayirli yönetmen Raşit Benhadj‘ın “Çöl Çiçeği” filmi kazandı.

Zülfü Livaneli’nin yönetmenliğini yaptığı “Sis” filmi, geçen ay da Valencia kentinde “Gümüş Ayı” ödülünü kazanmıştı.

06.11.1989 – Hürriyet

Haberle ilgili notlar; Zülfü Livaneli’nin senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini yaptığı “Sis” filmi, 27 Mayıs ihtilali sonrasında yaşanan bir aile dramını tüm çarpıcılığıyla gözler önüne seren bir filmdir.
Fikret Kuşkan, Rutkay Aziz, Menderes Samancılar, Elia Kazan, Uğur Polat, filmin ana karakterlerini oynayan oyunculardır. Yan rollerde, Kenan Pars, Aytaç Yörükaslan, Ülkü Tamer, Sevtap Parman, Aslı Altan gibi oyuncular oynamıştır.
Filmin yapımcılığını, Zülfü Livaneli’nin eşi Ülker Livaneli üstlenmiştir.
Görüntü yönetmeni, Alman Jürgen Jürges‘tir. Film müziklerini ise Zülfü Livaneli ve Mikis Theodorakis birlikte yapmıştır.

Filmin aldığı ödüller;
1988 – Montpellier Altın Antigone Birincilik Ödülü
1989 – Valencia Altın Palmiye Birincilik Ödülü
1989 – Avrupa Film Akademisi en iyi film adaylığı
Han odacısı rolüyle: Menderes Samancılar / Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu.
Antalya Film Festivali En İyi İkinci Film Ödülü

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Haber Servisi

2 Yorumlar

  1. […] 1970 ila 1975 yılları arasında Yeşilçam’da sayıları bir hayli fazla olan müzikal film çekildi. Günün popüler ses sanatçıları tek tek kamera karşısına geçerek, müzikal […]

    Yanıt Ver

  2. […] Karaca, Sezen Aksu, Edip Akbayram, Zülfü Livaneli, Erkin Koray, Fikret Kızılok, Doğan Canku, Bülent Ortaçgil, Nilüfer, Nükhet Duru, Osman […]

    Yanıt Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir