suleyman-turan

Süleyman Turan Kimdir?

19 Kasım 1936 tarihinde İstanbul Kadıköy’de doğan Süleyman Turan, asıl adıyla Süleyman Başturan kimdir?

Asıl ilgi alanı resim olan Süleyman Turan, resim sanatı ile uzun süre ilgilenmiştir. İstanbul Üniversitesi, İngiliz Filolojisi bölümünü 3. sınıftayken bırakmış, askerliğini yedek subay olarak yapmıştır. Askerliğini yaptığı günlerde Kore Savaşı patlak verince, gönüllü olarak Türk Birliği’ne katılarak Japonya’ya gitmiştir.

Japonya’da askerlik vazifesini yerine getirdiği sırada askerler arasında düzenlenen yetenek yarışmasında, Türk askerler İngilizce olarak hazırladıkları piyesle birinci olurlar. Süleyman Turan’ın ilk sahne deneyimi bu şekilde gerçekleşmiş olur. Yine Japonya’dayken, bir akşam Tokyo’da bulunan bir gece kulübüne gider. Burada çekilmekte olan bir filmde figüran olarak rol alır.

Üniversite okuduğu yıllarda, yakın arkadaşı Onur Gürdal’ın oynadığı tiyatroyu her akşam izlemeye giden Turan, bir akşam Selim Naşit gelemediği için onun yerine tiyatroda rol alır. 1962’de sahnelenen “Harput’ta Bir Amerikalı” isimli tiyatroda başrolde oynayan Süleyman Turan, daha birçok tiyatro oyununda da sahneye çıkar.

Sinemaya nasıl başladı?

1963 senesinde, Ses Dergisi’nin düzenlediği yarışmayla sinemaya atılır. Rol aldığı ilk sinema filmi ise, yönetmenliğini Osman F. Seden‘in yaptığı, başrollerinde Türkan Şoray, Tamer Yiğit, Öztürk Serengil ve Hulusi Kentmen‘in yer aldığı 1963 yapımı “Sayın Bayan” filmidir.

suleyman-turan-ajda-pekkan-tamer-yigit
Baş rollerinde, Vahi Öz, Ajda Pekkan, Tamer Yiğit ve Süleyman Turan’ın oynadığı Babamız Evleniyor filminden…

Osman F. Seden’in babasının kurmuş olduğu Kemal Film’deki yetkililerden biri soyadını çok uzun bulunca, filmlerde ismi Süleyman Turan olarak geçer. Rol aldığı ikinci film olan “Koçum Benim” isimli filmde Ayhan Işık ile başrolü paylaşır. 1970 senesinde, Ekrem Bora ile oynadığı “Dikkat Kan Aranıyor” isimli filmde oynadığı akıl hastanesinden kaçan deli rolüyle büyük beğeni kazanır.

1971 yılında başrolünde Yılmaz Güney’in oynadığı “Yarın Son Gündür” isimli filmdeki rolüyle, 9. Antalya Film Şenliği’nde en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü kazanır. Yine 1972 senesinde, “Güllü” filminde oynadığı rolle 10. Antalya Film Şenliği’nde bu ödülü ikinci kere kazanır.

Akşam Gazetesi’nde, senaryosunu da kendisinin yazdığı çizgi romanları yayınlanan Turan, Akbaba Dergisi’nde de uzun süre çizerlik yapmıştır.

“Sevgili Dayım” (1977), “Baş Belası) (1982) ve “Dönme Dolap” (1983) filmlerinin senaristi olan Süleyman Turan, sesli çekilen ilk dizi filmlerden biri olan ve TRT’de yayınlanan “Sarıpınar 1914” isimli dizide de oynar. Özellikle 90’lı yıllarda, “Yılan Hikayesi” başta olmak üzere birçok Tv dizisinde rol alır.

suleyman-turan-kemal-sunal
100 Numaralı Adam filminden bir kare…

Çok sayıda film ve dizide rol alan Yeşilçam’ın emektar oyuncusu Süleyman Turan, 10 Eylül 2019 günü evinde ölü bulunur. Komşularının 2 gün boyunca kapıdan gazetelerini almadığını fark etmesi sonucunda, kalp krizi nedeniyle vefat ettiği anlaşılır.

Çok bilinen bazı Süleyman Turan filmleri;

Koçum Benim (1964)
Babamız Evleniyor (1965)
Korkusuzlar (1965)
Fatih’in Fedaisi (1966)
Karaoğlan Yeşil Ejder (1967)
Sinekli Bakkal (1967)
Gül ve Şeker (1968)
Kezban (1968)
Maskeli Beşler (1968)
Çakırcalı Mehmet Efe (1969)
Güllü (1971)
Ayşecik ve Sihirli Cüceler Rüyalar Ülkesinde (1971)
Yedi Kocalı Hürmüz (1971)
Hayatımızın En Güzel Yılları (1972)

suleyman-turan-yahsi-bati
Yahşi Batı filminden bir kare…

Nereye Bakıyor Bu Adamlar (1976)
100 Numaralı Adam (1978)
Şaka Yapma (1981)
Sosyete Şaban (1985)
Aylaklar (1994)
Kabadayı (2007)
Yahşi Batı (2009)
Sonsuz Bir Aşk (2014)

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Haber Servisi

Bir Yorum

  1. […] Burak Sezgin’in ölümü üzerine film seri olarak çekilememiştir. Sezgin Burak, tıpkı Süleyman Turan gibi bir karikatürist ve çizgi roman çizeridir. 1964 senesinde gazetede yayınlanmaya başlayan […]

    Yanıt Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir