selim-nasit

Tiyatro ve sinema oyuncusu Selim Naşit, önceki gece tedavi gördüğü Kadıköy Şifa Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. 72 yaşındaki Naşit, uzun süredir kanserle mücadele ediyordu.

Selim Naşit’in ölümü ile birlikte sanat dünyasındaki yaprak dökümü devam ediyor. Kemal Sunal, Cenk Koray ve Güzin Özipek’ten sonra sinema ve tiyatro sanatçısı Selim Naşit, tedavi gördüğü Kadıköy Şifa Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Uzun süredir sağlık durumu kritik olan ve yoğun bakım servisinde yatan sanatçı tüm çabalara karşın dün saat 01.55’te son nefesini verdi.

Selim Naşit pazar günü saat 11.00’de Devlet Tiyatroları Taksim Sahnesi’nde düzenlenecek tören ve Teşvikiye Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

selim-adile-nasit

Sinema ve tiyatronun Adile Teyze’si Adile Naşit’in ağabeyi olan Selim Naşit, günümüz televizyon dizilerinin de tecrübesiyle vazgeçilmez oyuncusuydu. Kanser tedavisi gören sanatçı buna karşın dizilerde rol almaya devam ediyordu.

1944’ten bu yana sahnelerde olan Selim Naşit’in 56. sanat yılıydı. Tiyatro, Naşit ailesi için meslekten çok bir gelenek, sanki geçmişten geleceğe genetiksel bir işleyişti.

Tiyatroda doğdu

Türk Tiyatrosu’nun Komik Naşit’i Naşit Özcan ile tiyatro oyuncusu Amelya (Emel) Naşit’in evliliğinden oyunculuk geleneğini gelecekte de sürdürücek iki çocukları oldu. Bunlardan biri Selim diğeri ise Adile Naşit’ti.

Selim Naşit 1928’de Şehzadebaşı Millet Tiyatrosu’nda dünyaya geldi. Yıllar sonra oğlu Necip Naşit de tıpkı kendisi gibi oyunculuğu seçecekti.

Dostları ne dedi?

 • Erol Günaydın; “Çok üzgünüm. İyi sanatçılar artık birer ikişer gidiyor.”
 • selim-nasit-zeki-alasya
  Selim Naşit ve Zeki Alasya, Dünya Tiyatrolar Günü’nde bir söyleşi programında.

  Zeki Alasya; “Tiyatroda, televizyonda hep birlikteydik. Onunla oynamak büyük bir keyifti. Ama artık Selim Naşit yok. Buna alışmak öyle zor ki.”

 • Haldun Dormen; “Tiyatro dünyasının ustalarındandı. Böyle sanatçılar kolay gelmiyor. Sahnelerimiz onun boşluğunu çok hissedecek. Tiyatronun başı sağ olsun.”
 • Gazanfer Özcan; “Yıllarca aynı sahneyi paylaştık. Eşi, benzeri olmayan sanatçıydı. Çok zamansız terk etti.”
 • Ali Poyrazoğlu; “Mükemmel bir insandı. Yufka bir yüreği vardı. Onun öldüğüne inanamıyorum.”
 • selim-nasit-mazhar-alansonMazhar Alanson; “‘Her Şey Çok Güzel Olacak’ta birlikte oynama onurunu yaşamıştım. Mükemmel bir insan, usta bir sanatçıydı. Onu çok arayacağız.”
 • Atilla Taş; “Harika bir insandı. Bana evladı gibi davranırdı. Onun yokluğu sanat dünyamızda büyük bir boşluk yaratacak.”19 Ağustos 2000 – Milliyet
Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Haber Servisi

2 Yorumlar

 1. […] arkadaşı Onur Gürdal’ın oynadığı tiyatroyu her akşam izlemeye giden Turan, bir akşam Selim Naşit gelemediği için onun yerine tiyatroda rol alır. 1962 sahnelenen “Harput’ta Bir […]

  Yanıt Ver

 2. […] döndü ve 1960’a dek burada çalıştı. 1961’de, eşi Ziya Keskiner ve abisi Selim Naşit Özcan ile birlikte, Naşit Tiyatrosu’nu kurdular. Bu topluluğun dağılmasından sonra 1963’te […]

  Yanıt Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir