toto-karaca

Toto Karaca’nın ölümü ile Türk tiyatrosu usta bir sanatçısını daha kaybetti…

Dans yeteneği ve operetlerdeki başarısıyla tanınan tiyatro ve sinema sanatçısı Toto Karaca, 22 Temmuz sabaha karşı aramızdan ayrıldı. Toto Karaca, 80 yaşındaydı…

Toto Karaca kimdir?

1912 yılında İstanbul’da doğan Karaca, ilk kez on iki yaşında sahneye çıktı.

İrma Toto adıyla çeşitli gazinolarda dansçı olarak çalıştı. 1930’da İzmir’e giderek Cemal Sahir ve Ömer Aydın’ın kurduğu operet topluluğuna katıldı. Bir süre de Muhlis Sabahattin topluluğunda oynayan sanatçı; bu dönemde ‘Çarliston Kraliçesi’ olarak ün yaptı.

Daha sonra Süreyya, Ses, Halk ve Muammer Karaca operetlerinde çalıştı. 1940’da Sururi kardeşler ile birlikte Şehir Tiyatrosu’na giren Karaca, İstanbul Opereti’nin ve İstanbul Tiyatrosu’nun kuruluşuna katıldı. Tiyatrodan ayrılana kadar da ortaklarından olduğu tiyatronun oyunlarında yer almaya devam etti.

toto-karaca-cem-karaca1947 yılında Kılıbıklar adlı film ile sinema hayatına başladı. Sahnede sesini büyük bir ustalıkla kullanması ile tanınan sanatçı, özellikle görmüş geçirmiş, faka basmaz ve hafif kabadayı tiplemeleriyle büyük başarı kazandı. Tiyatromuzun usta oyuncularından Mehmet Karaca‘nın eşi ve Türk Pop Müziği’nin usta seslerinden Cem Karaca‘nın annesi olan Toto Karaca, ‘Kumrular’, Beyoğlu Çiçeği’, ‘Leblebici Horhor’, ‘Şeytan Arabası’, ‘Trafik Yüzünden’, ‘Sakallı Gelin ‘,’Muhalif Odacı’, ‘Cici Bey’ gibi oyunlarda sahneye çıkmış ve çok sayıda film de de rol almıştır.

23 Temmuz 1992

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Haber Servisi

Bir Yorum

  1. […] hemen üstüne atlayacağını zannettiğim senaryomu pazarlamaya giriştim. Mersin’deki tiyatrocu abimiz Sohban Koloğlu‘nun, daha önce İstanbul’a geldiğini, dekoratör olarak o […]

    Yanıt Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir