edip-akbayram

Yıllar sonra yeniden plağında bağlamaya yer verecek olan şarkıcı, “Bu plakla 10 yıl öncesinin Edip Akbayram çizgisine dönüş yaptım” diyor.

sut-cocugu-edip-akbayram
Hazırlayacağı yeni uzunçaları nedeniyle kendisini kampa çektiğini söyleyen Edip Akbayram, günde iki kilo süt içiyor. Stüdyoya girmeden önce form tutmak istediğini de belirten şarkıcı, “Bu nedenle sigarayı da bıraktım. Her sabah kültür fizik yapıyorum” diyor.

Edip Akbayram, beş yıl aradan sonra yeniden bağlamasına kavuştu. 5. uzunçaları için hazırlık yapan şarkıcı, yıllar sonra yeniden plağında bağlamaya yer verdiğini belirtiyor.
“Bu plakla 10 yıl öncesinin Edip Akbayram çizgisine dönüş yaptım. Çünkü hayranlarımdan gelen isteklerden, bağlamayı özlediklerini anladım” diyor.

Yeni uzunçalarında Aşık Mahzuni‘nin, Orhan Veli‘nin, Tahsin Saraç‘ın dizelerine yer veren Akbayram, bestelerin de Murat Kalaycıoğlu‘na ve Sadık Güven‘e ait olduğunu söylüyor.

Kampa çekildi

Ay başında plağı için stüdyoya girecek olan Edip Akbayram, şimdiden bu iş için kampa çekildiğini belirtiyor ve şunları söylüyor;
“Bir aydır sigara içmiyorum. Nefesimi açmak için sabahları erken kalkıp kültür fizik yapıyorum. Bu arada her gün iki kilo süt içiyorum. Yani aynı sporcular gibi kendimi kampa soktum. Hiçbir şey zor gelmiyor ama sigarayı özlüyorum.”

Edip Akbayram, önce konser verecek sonra turneye çıkacak

Plağı piyasaya çıktıktan sonra İstanbullu hayranları ile buluşmak istediğini belirten Edip Akbayram, şöyle diyor;
“İstanbul’da birkaç konser verdikten sonra, artık geleneksel hale getirdiğimi Anadolu turnemi yapacağım. Yine bütün Anadolu’yu dolaşıp yeni uzunçalarımı tanıttıktan sonra da bir Avrupa turnesi düşünüyorum.”

edip-akbayramin-kazandigi-oduller
Ödül koleksiyoncusu; Edip Akbayram ödülleri arasında RENK objektifine poz verirken, “İşte benim gurur tablom” diyor… 14 yılda 32 ödül kazandığını belirten sanatçı, “Şimdi amacım yeni hazırlayacağım uzunçalarımla altın plak alarak ödüllerimin sayısını arttırmak” diyor. Akbayram, en büyük desteğinin ödülleri olduğunu söylüyor.

Bu arada yeni parçalarını denetime göndereceğini ve yanıt gelene kadar ekrana çıkmayacağını belirten Akbayram, “Tek parça ile show programlarında yer almayı kendime yakıştıramıyorum. Sanırım solo program yapmak benim hakkım artık.”

22 Ocak 1985 – Renk (Milliyet Gazetesi Eki)

Edip Akbayram kimdir?

29 Aralık 1950’de Gaziantep’te doğmuştur. 1968 yılında İstanbul’a geldikten sonra profesyonel anlamda müzik çalışmalarına başlayan sanatçı, 1972 senesinde çıkardığı ilk bestesi olan “Kükredi Çimenler” isimli 45’liği ile “Altın Mikrofon Ödülü”nü kazanmıştır. “Aldırma Gönül” ve Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz adlı şarkılarıyla satış rekorları kıran ve altın plak ödülünü kazanan sanatçı, çeşitli kuruluşlar tarafından verilen 250 kadar ödüle sahiptir…

1979 yılında Ayten Akbayram ile evlenen sanatçının bu evliliğinden Ozan adında bir oğlu, Türkü adında bir de bir kızı vardır… 30 yıllık sanat yaşamının 28. albümünü Prestij Müzik’ten, 1998’in Mart ayı başında çıkaran sanatçı, yılların birikimini yansıtan bu çalışmasında, geçmişte hit olmuş parçalarını toplamıştır. Akbayram bu albüme, “Dün ve Bugün” adını vermiştir. Sanatçı, hedefinin, müzikteki yozlaşmaya karşı verdiği mücadeleyi sonuna kadar sürdürmek olduğunu belirtmekte, bu günlerde konserlerine ve müzik çalışmalarına devam etmektedir…

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Haber Servisi

Bir Yorum

  1. […] Karaca, Sezen Aksu, Edip Akbayram, Zülfü Livaneli, Erkin Koray, Fikret Kızılok, Doğan Canku, Bülent Ortaçgil, Nilüfer, […]

    Yanıt Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir