orhan-elmas

Bu melodram 1968 yılının temmuz ayında mutluluk içinde İstanbul’da başlar. Kilis’e gider, oradan Antalya’nın Sürekler Köyü’ne uzar ve 1969 yılının ağustos ayında İstanbul’da acı sonla biter.

Yönetmen ve oyuncu Orhan Elmas ve hüzünlü hikayesi… Bu hikaye sinema değildir ama sinema üzerine kurulmuştur…

1968’in temmuzunda bir sinema ekibi Kilis’e gider. “Ezo Gelin” filmini çevireceklerdir. Rejisör Orhan Elmas’ın eşi hastanede yatmaktadır. Doğuma birkaç günü vardır. Garip bir rastlantı, Ezo Gelin de film gereği acılar içinde çırpınmakta ve bir erkek evlat beklemektedir. Tıpkı Orhan Elmas ve eşi gibi…

Fatma Girik‘in bu rolünü, Orhan Elmas özel bir itina ve dikkatle, o duyguyu yaşayarak filme aktarmaktadır.

Gözüyle, kulağıyla, her şeyiyle İstanbul’dan gelecek haberi beklemektedir. Ve bir akşam otele beklenen haber gelir. Orhan Elmas’ın oğlu olmuştur. İki gün sonra da postadan bir mektup çıkar. Orhan Elmas’ın eşi, oğlunun tabanını damga yapmış, bir kağıda bastırarak babasına göndermiştir.

Orhan Elmas’ın sevincinin hududu yoktur. Bütün arkadaşlarına oğlunun şerefine ziyafet verir. Ve hep birlikte çocuğun adı konur; Itri…

Artık Orhan Elmas’ın dünyası hep Itri’yle doludur. Itri’nin geleceği için planlar kurar. Oğlunu da sinema sanatının içine sokacaktır. Onu okutacak, yüksek öğrenim yaptıracak ve ondan sonra Itri babasının bıraktığı yerden sinemaya devam edecektir.

“Boş Beşik”

fatma-girik-bos-besikOrhan Elmas’ın son filmi Boş Beşik‘tir. Baş rolde yine Fatma Girik vardır. Film Antalya’nın Sülekler Köyü’nde çekilmektedir. Fatma Girik’in çocuğunu kartallar kapmakta ve anne, anneliğin bütün ızdırabıyla Boş Beşik‘in üstüne kapanıp feryat etmektedir.

Bütün oyuncular yeni baba olan Orhan Elmas’ın bu sahneyi çekerken bocaladığını görürler. Orhan Elmas ilk defa böyle olmuştur. Sanki yüreğine taş oturmuştur. O sahne çekildikten sonra filmde rolü olan yaşlı bir oyuncuyla baba oğlu gibi dertleşir. İçinde bir sıkıntı vardır.

Ekip İstanbul’a döner ve Orhan Elmas oğluna kavuşur. Boş Beşik‘in son sahnesi İstanbul’da çekilecektir. Fatma Girik kucağında ölü bebeği ile, bulutlar içinde cennete gitmektedir. Orhan Elmas bu sahneyi elleri titreyerek ve ter dökerek çeker.

Son sahne çekilir ve Orhan Elmas evine döner. Eve dönünce hasta olan oğlu Itri’nin son sahnesi ile karşılaşır. Oğlu ölmüştür.

1968 yılında Ezo Gelin çekilirken, çarşamba günü ikindi ezanında doğan Itri, Boş Beşik’in son sahnesi çekilirken yine çarşamba günü ikindi namazında ölmüştür. Itri, Ezo Gelin’de doğup, Boş Beşik’te ölür…

Kaderin yönettiği bir filmdir bu… Türk Sineması‘nın emektar oyuncu ve rejisörlerinden biri olan Orhan Elmas’ın acı dolu hikayesidir…

Hasan Pulur
29 Ağustos 1969 – Milliyet

Orhan Elmas kimdir?

yonetmen-orhan-elmas1927 İstanbul doğumlu olan oyuncu ve yönetmen (rejisör) Orhan Elmas, dergilerde ressamlık ve gazetelerde yazarlık yaptıktan sonra 1945 senesinde, “Toros Çocuğu” isimli film ile sinemaya geçer. Çok sayıda filmde oyunculuk ve yönetmenlik yapmış, bazı dizilerde de rol almış ve reji koltuğuna oturmuştur. Yönetmenliğini yaptığı pek çok filmde, kendini küçük rollerle göstermiştir. Elmas, 2002 yılında İstanbul’da ölmüştür.

Rejisörlüğünü Yaptığı Bazı Meşhur Filmler;
Keşanlı Ali Destanı
Ezo Gelin
Boş Beşik
Gelin Kız
Silahlar Patlayınca
Adını Anmayacağım
Kerem ile Aslı
Oyun Bitti
Siyah Gelinlik
Dert Bende
Gülşah Küçük Anne
Dilek Taşı
Kara Murat; Devler Savaşıyor
100 Numaralı Adam

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Haber Servisi

Bir Yorum

  1. […] yapımcısı olduğu başka bir film daha çekiliyor. Antalya’da (yönetmeni galiba Orhan Elmas) iki ekip aynı otelde […]

    Yanıt Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir