olum-yarislari

Ölüm yarışları yeniden başladı. Geçen yıl üç kişinin ölmüş olmasına rağmen, yarışlar bütün çılgınlığıyla devam ediyor.

Gece saat 02.00’den sonra Fenerbahçe’den kalkan gençler, Ankara asfaltı Göztepe kesiminde sıralanıp ölüm yarışına başlıyorlar.

Ölüm yarışı çılgınlığı kaldığı yerden devam ediyor. Sürat meraklısı gençlerin, milyonluk otomobilleriyle uluslararası E-5 kara yolunun Göztepe kesimini gece yarısından sonra trafiğe kapatarak yaptıkları “ölüm yarışları”, geçen yıl üç kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu. Buna rağmen bu yılda “ölüm yarışı” çılgınlığı devam ediyor.

Özellikle Avrupa’da okuyan gençlerin getirdikleri yabancı plakalı otomobiller, gece yarısından sabahlara kadar Ankara Asfaltı’nda ölüm saçarken, ilgililer bunlarla başa çıkamadıklarını söylüyor.

Gece yarısından sonra her biri milyonlar değerindeki Porche Turboları, Covette’leri, Mesaratti Bora’ları, Fenerbahçe burnuna park ediliyor. Gençler daha sonra otomobillerinin diğerlerinden üstünlüğünü kanıtlamak için yarış pazarlığına başlıyor.

Turistlerin bile hayrete düşerek, “Bizim ülkede bile bu kadar çok lüks otomobili bir arada görmenin imkanı yok” dedikleri Fenerbahçe’de, az sonra Ankara Asfaltı’nda “ölüm yarışı” şeklinde bitecek olan servet gösterilerinin ilk konuşmaları yapılıyor.

istanbulda-olum-yarislari

Bu arada gençlerden bir kısmı, yarışın yapılacağı E-5 kara yolu üzerinde yarıştan önce keşif gezisi yapıyorlar. Trafik polislerinin nerede çevirme yaptıklarını öğrenip, sürekli olarak istihbarat almaya devam ediyorlar. Daha sonra otomobillerinin değeri karşısında küçük kalan paralar karşılığında ölüm yarışı başlıyor.

Korkunç gürültülerle fırlayarak yarış yerine hareket eden iki yarış otomobilini, meraklı yüzlerce genç otomobilleriyle takip ediyor.

Gençlerin buradan ayrılmasının ardından Fenerbahçe burnu alışılmadık bir sessizliğe gömülüyor. Ankara Asfaltı’nın, Otosan önündeki kesimi ile Fikirtepe çıkışındaki köprü üzeri her çeşit araba ve kızlı erkekli gençlerle dolup taşıyor.

Ölüm yarışı yüzünden geçen yıl üç genç ölmüştü

Geçen yıl yapılan yarışlar sırasında üç kişinin hayatını kaybetmiş olması, gençleri hiç düşündürmüyor. Saatte 200 km’nin üstünde bir hızla yarışan iki otomobili gözden kaybetmemek için gençler, asfalt üzerinde toplanıyorlar.

Yarış başlamadan önce, BMW’ler, Trans-Am’lar ve daha birçok otomobil asfalt üzerinde patinaj çekerek tehlike saçıyor.

olum-yarisiSaat 02.00’yi bulduğu sıralarda “ölüm yarışı” başlıyor. “Oto-yolda durulmaz, geri dönülmez” yazan trafik levhaları ve çevrede ring yapan trafik ekipleri olayların akışını değiştiremiyor. Yarışan otomobillerden birinin, büyük bir hızla ilerlerken yoldan çıkarak, yarışı kenarda izleyen yüzlerce genci bir anda biçebileceği ihtimali ise, yarış heyecanı içinde akıllara dahi gelmiyor.

21.08.1977 – Hürriyet

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Haber Servisi

5 Yorumlar

 1. […] ateş eden afişçi, olaydan sonra koşarak kaçmış ve yolda bekleyen plakası bezle kaplı bir otomobile binerek gözden kaybolmuştur. Görgü tanıkları, Cüneyt Arkın’a ateş eden ve […]

  Yanıt Ver

 2. […] Arabana bir ad koydun mu? […]

  Yanıt Ver

 3. […] memlekete niye araba götüreyim diye. Uçak da 7000 liraya var (7 bin mark demek ister). Alırım bir tane. Eh! Devlet […]

  Yanıt Ver

 4. […] ise araba vapuru ile geçmek için bekleyen gurbetçi vatandaşlarımızın oluşturduğu kuyruk, şehir […]

  Yanıt Ver

 5. […] sıkıştırılan bu ih­tizar halinin tohumunun onda çok daha öncelerden mevcut olduğunu ve ilk ölüm şiirlerde tohumun çat­lama fırsatı ve zemini bularak, şairin bütün hücreleri­ni dal ve […]

  Yanıt Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir