ilkokul

Anne ve babalar hem sevinç hem de sıkıntı içinde

Kalemden önlüğe kadar her şeyin fiyatı arttı. Okul malzemeleri el yakıyor.

ilkokul-ogrencisi

Okul malzemeleri geçen yıla göre bu yıl büyük ölçüde zamlanmıştır. Geçen yıl çocuğu ilkokula başlayacak olan bir veli, ayakkabı, çorap, önlük, kurdela, çanta ve buna benzer ihtiyaçları için 100 lira öderken, bugün için bu rakam en azından 115 lira olmuştur. Kısacası çocuğun birinci sınıfa adımını atabilmesi için en az 150 liraya ihtiyaç vardır.

İlkokullar pazartesi açılacaktır. Çocuğunu okula başlatmak bir veli için mutlu bir olaydır. Fakat yurdumuzdaki birçok konuda olduğu gibi bu konuda da dar gelirli aileleri üzen bir nokta vardır. Okul malzemeleri her geçen gün biraz daha pahalılaşmaktadır. Mesela, geçen yıl okula giden bir öğrenciye 100 lira sarf eden bir veli, bu yıl en az 115 lira ödemek zorunda kalmaktadır.

Zaman zaman tartışmalar olmakta

okul-malzemeleri

Zamlı satılan bazı malzemeler sebebiyle müşteri ile satıcılar arasında zaman zaman tartışmalar olmaktadır. İhtiyacını karşılamaya çalışan anne ve babalar yüksek fiyatlar karşısında çileden çıkmaktadırlar.

Geçen yıl çocuğu okula başlayacak bir veli, ayakkabı, çorap, önlük, kurdele, çanta ve buna benzer okul malzemeleri için 100 lira öderken, bugün bu rakam en az 115 lira olmuştur. Kısacası çocuğun birinci sınıfa adımını atabilmesi için en az 150 liraya ihtiyaç bulunmaktadır.

Bu rakama okullarda kullanılan yardımcı kitaplar, okuma kitapları ve diğer ihtiyaçlar dahil değildir. Mesela geçen yıl 15 lira olan ilkokullar için sınıf ansiklopedisi, bugün 20 liralık etiket taşımaktadır.

boya-kalemi

okul-defteri

8 Eylül 1971 – Hürriyet

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Haber Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir