sinema-oyuncusu-nubar-terziyan

Amatör Ermeni tiyatrolarından yetişen yarım asırlık sinema sanatçısı Nubar Terziyan, Ermeni olduğundan Şehir Tiyatrolarına girememiş

Çocukların “Nubar Dede”si, etrafını saran kalabalıktan çok memnun oluyor, “toplumun malı” olmaktan gurur duyduğunu söylüyor.

53 yıllık sinema sanatçısı Nubar Terziyan yaşlılık üzerine konuşmayı çok seviyor. Bir zamanların “Nubar Baba”sının peşinden ne zamandır çocuklar “Nubar Dede” diye koşuyor. Yaşı 82. Son 15 yılını, eşini kaybettiği için büyük bir yalnızlık içinde geçirmiş. Mezar yerini çoktan satın almış bile.

Onunla Sultanahmet Meydanı’nda dolaşıyoruz. Çocukluğunda, bu meydanda halka açık idamlar seyrettiğini anlatıyor. Birden etrafını boyacı çocuklar sarıyor. Çok mutlu oluyor. “Toplumun malı” olmaktan gurur duyduğunu söylüyor.

Nubar Terziyan amatör Ermeni tiyatro topluluklarından yetişme bir sanatçı. 17 yaşında Şehir Tiyatroları’na girmek istemiş, söylediğine göre Ermeni olduğu için almamışlar. Sonra sinema çekmiş onu, giriş o giriş. En aşağı 500 filmde rol almış ama manevi olarak tiyatrodan kopmamış, hâlâ kırk yıl öncesinin bazı tiradlarını ezbere biliyor.

Ona genellikle duygulu, sevimli, iyi insan tiplemeleri yaptırtmalar sinemada. Bu durumdan şikayetçi. Kendisindeki “şeytani ifadeyi” yakalayamadıklarından, sinemada bu “yönünü” sergilemesine izin verilmediğinden yakınıyor.

nubar-baba

Meğer ilk gençlik hayali de haşin bir detektif olmakmış. Yine Ermeniliği önüne engel olarak çıkmış. O da bu arzusunu, kılıktan kılığa girerek, çok daha zengin bir meslek repertuarına sahip olarak giderme yoluna gitmiş.

Nubar Terziyan dinine bağlı bir insan ama camiye gitmeyi de çok seviyor. Onun fotoğraflarını tam da bu durumuna uygun bir yerde, Ayasofya’da çekiyoruz. Yüzüne şeytani bir ifade oturtuyor, “işte gerçek yüzüm” diyor. Acaba haklı mı?

14 Aralık 1990 – Güneş

Not: 1909 yılında dünyaya gelen Nubar Terziyan, 1994 yılında hayata veda etmiştir.
1949 yılında Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Efsuncu Baba romanından uyarlanan filmde rol alarak sinema oyunculuğuna başlamıştır.
Ölümünden bir yıl önce 14 Ocak 1993’te Nubar Terziyan’a, Ankara Uluslararası Film Festivali’nde “Emek Ödülü” verilmiştir.

Çok bilinen bazı Nubar Terziyan (Nubar Alyanakziya) filmleri;

Efsuncu Baba
Ankara Ekspresi
Kanun Namına
Cilalı İbo Yıldızlar Arasında
Düşman Yolları Kesti
Aşktan da Üstün
Küçük Hanımın Şoförü
Yumurcak Faka Basmaz
Şaka ile Karışık
Çalıkuşu
Sinekli Bakkal
Gül ve Şeker
Ah Müjgan Ah
Ömercik Babasının Oğlu
Seven Ne Yapmaz
Yuvasız Kuşlar
Oyun Bitti
Sezercik Yavrum Benim
Anadolu Ekspresi
Doğu Ekspresinde Cinayet
Bodrum Hakimi
Aslan Bacanak
Gülşah Küçük Anne
Vahşi Gelin
Zübük
Şaka Yapma
Keriz
Minyeli Abdullah
Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Haber Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir