nese-karabocek

Ankara Televizyonu tarafından hazırlanacak dizinin senaryo çalışmaları devam ediyor. Ekrana gelecek olan dizinin yönetmenliğini, “İntizar” filmini de yöneten Oksal Pekmezoğlu yapacak.

Neşe Karaböcek, geçtiğimiz aylarda ekrana gelen “Anneler ve Kızları” adlı filmden sonra, bu gece izleyeceğimiz “İntizar” isimli filmde de “şarkıcı” olarak ekranda görünecek. 1970 ila 1975 yılları arasında Yeşilçam’da sayıları bir hayli fazla olan müzikal film çekildi. Günün popüler ses sanatçıları tek tek kamera karşısına geçerek, müzikal filmlerde rol aldılar ve şarkılar söylediler. İşte Neşe Karaböcek de, müzikal filmlerin yoğun olduğu bu beş yıllık zaman dilimi arasında 9 film yaptı.

Beyaz perdeden beyaz cama

nese-karabocek-filmleri

Neşe Karaböcek bundan sonrası için; “Belki tekrar kamera karşısına geçebilirim” diyor. Bunun hangi şartlarda olabileceğini de şöyle anlatıyor;
“Oynayacağım filmlerin konusu tutarlı olmalı. Her yönüyle büyük bir yatırım olmalı.”

Neşe Karaböcek geçtiğimiz günlerde Ankara Televizyonu’ndan bir dizi film teklifi aldığını belirtiyor. Sanatçı bu konuda şunları söylüyor;

“Müzikal bir dizi film için teklif aldım ve kabul ettim. Ankara Televizyonu tarafından hazırlanması düşünülen bu diziyi yönetmen Oksal Pekmezoğlu çekecek. Önümüzdeki günlerde senaryosu tamamlanacak olan bu dizide kesin olarak oynayıp oynamayacağım da o zaman belli olacak”

Bu gece ekrana gelecek olan “İntizar”, Neşe Karaböcek’in en beğebilen filmleri arasında ilk sırayı alıyor. İkinci sırada ise, 1969-1970 sinema sezonunda çekilen “Anneler ve Kızları” var. Geçtiğimiz aylarda ekrana gelen bu filmin bir özelliği de, Karaböcek’in Yeşilçam’a adım attığı ilk film oluşudur. Sanatçının oynadığı öteki filmlerden önemlileri ise, “Koca Dünya”, “Sevda Yolu”, “Almanya’da Bir Türk Kızı” ve “Kuklalar”

Üç yıldan bu yana film çevirmeyen Neşe Karaböcek, bunun nedenlerini şöyle sıralıyor;

“Yalnızca İstanbul, Ankara ve İzmir’de sahneye çıkığım için, Anadolu’daki milyonlarca müzikseverin beni izleyebilmesi ve dinleyebilmesi için film çeviriyordum. Müzikal filmlerde dikkatli olunması gerekiyor fakat bu dikkat pek de gösterilmiyordu. Öncelikle konular çok baştan savma oluyor, tüm ağırlık şarkılara veriliyor ve senkron bozuk oluyordu. Böyle olunca da sinemaya veda etmek zorunda kaldım. 1976 yılında oynadığım “Kuklalar” adlı filmden sonra sinemayı bırakmaya karar verdim.”

Röportaj: Yüksel Şengül
07 Ağustos 1979 – Milliyet

Haberle ilgili not; Sebebini tam olarak öğrenemedik lakin Ankara Televizyonu tarafından çekilmesi planlanan bu dizi çekilememiştir.

Neşe Karaböcek Filmleri;

Anneler ve Kızları – 1971
Ah Koca Dünya – 1972
Aşk Sepeti – 1972
Niyet – 1973
Sevda Yolu – 1973
İntizar – 1973
Antalya’da Bir Türk Kızı – 1974
Kısmet – 1974
Duyun Beni – 1975
Kuklalar – 1976
Kertenkele – 1976

Diziler;
Taş Plaktan Bugüne – 1989
Düğün Şarkıcısı – 2008

Kısaca Neşe Karaböcek kimdir?

Neşe Karaböcek’in gerçek ismi Şaziment Neşecan Göktürk’tür. 1 Nisan 1947’de dünyaya gelen Karaböcek’e, henüz 5 yaşındayken oynadığı piyesi izleyen dönemin Reis-i Cumhuru İsmet İnönü tarafından “Karaböcek” soyadı verilir.

tevfik-yener-nese-karabocek
Neşe Karaböcek ve eşi Tevfik Yener

“Orta Şark’ın Altın Bülbülü” lakabını taşıyan Neşe Karaböcek, dönemin ünlü müzisyen ve yapımcılarından Atilla Alpsakarya ile 1964 senesinde ilk evliliğini yapar ve bu evlilikten “Alper” adında bir çocukları olur. Atilla Alpsakarya’nın 1975 yılında Neşe Karaböcek’ten ayrılıp, baldızı Gülden Karaböcek (Saniye Gülden Göktürk) ile evlenmesi, magazin dünyasında çok konuşulur ve eleştirilir. (İki kardeş aradan geçen 46 seneye rağmen hala birbirine küstür.)

nese-karabocekin-oglu-hasan-ali-yenerin-cenazesi
Neşe Karaböcek, oğlu Hasan Ali Yener’i son yolculuğuna uğurlarken.

Bunun üstüne Neşe Karaböcek 1975 yılında gazeteci Tevfik Yener ile evlenir. Bu evliliğinden “Hasan Ali” adını verdikleri bir çocukları olur. 44 yaşındaki Hasan Ali Yener, 16 Haziran 2019 tarihinde banyodayken fenalaşır ve hastaneye giderken yolda can verir.

1968 yılında “Artık Sevmeyeceğim” isimli şarkısıyla üne kavuşan Karaböcek, 1968 ila 1980 yılları arasında çok sayıda 45’lik plak ve kaset çıkarmıştır. 12 yıl boyunca çeşitli plak şirketlerinden 16 adet altın plak, 1 platin plak, 1 altın bülbül (5 altın 45’lik yerine verilmiştir) ve 2 altın kaset ödülü kazanan ve o yıllarda aldığı bu ödüllerle rekor kıran bir sanatçıdır.

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Magazin Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir