muzeyyen-senar

Memleketimizin billûr sesli ses san’atkârı Müzeyyen Senar Londra’dan dönmüş bulunmaktadır. Kıymetli san’atkârımızın bu son seyahati musiki severler arasında hakikaten mühim bir hâdise olmuştur.

Müzeyyen Senar Londra’dan nihayet döndü. Her ne tarafa gitsem onun sıhhat haberini öğrenmek istiyenlerin heyecanlı soruşturmalarına şahit oldum. İnsanlar kuş misâli ve zaman o kadar baş döndürücü bir sür’atle geçiyor ki. Kıymetli san’atkârın Londra’ya gidişi insana hemen, hemen, bugün gibi yakın geliyor.

muzeyyen-senar-1952Müzeyyen Senar ile görüşürken konuşma mevzuunu hastalığı üzerinde toplamakta âdeta sabırsızlık gösteriyordum. Değerli san’atkâr kendisine has kalender tavırları ile bir aşağı, bir yukarı dolaşarak anlatmağa başladı;

“Fareler, sirkeler hepsi lâfmış… Bütün mesele kalın barsakta imiş… Şimdi çok şükür iyiyim. İngiltere’de doktorların hastaları ile meşgul olmaları nazarı dikkatimi çekti. Doktorlar önlerine gelen hastayı dişinden tırnağa kadar muayene ediyor ve etraflıca da izahat veriyorlar.”

– Ameliyat oldunuz mu?
“Bunu herkes soruyor. Bu da nereden çıktı anlıyamadım. Değil ameliyat olmak öyle ciddî bir tedaviye muhtaç bile görmediler.”

Müzeyyen Senar’ın hastalığının ehemmiyetsiz olduğu anlaşıldıktan sonra şimdi okuyucularımızın merak ettikleri bir husus var;
“Bu kış sezonunda nerede okuyacak?” Bunu sevimli san’atkâra sorduğum zaman şu cevabı aldım;

“İşte asıl mühim mesele bu” dedi ve ilâve etti;
“Kışın hiçbir yerde çalışmak niyetinde değilim. Şöyle uzun, uzun istirahat edeceğim. Şaka değil 19 seneden beri sahnedeyim. 19 yılın yorgunluğunu bir düşünsenize. İstanbul’dan Ankara’ya gideceğim. Burada bir müddet kaldıktan sonra ver elini Mısır…”

– Bir gazino ile anlaşma yaptığınız söyleniyor?
“Yalan efendim. Yalan. Benim hiçbir yerle anlaşmam filân yok. Kışın çalışmayacağım ve hem Mısır’a gideceğim. Mısır’a gidişim de konser için falan değildir. Yalnız gezmek için…”

Londra’daki konserden para almadım

– B.B.C. Radyosundaki konserleriniz nasıl geçti?
muzeyyen-senar-bbc“Çağırdılar, gittik okuduk. B.B.C. radyosunu görmemek bizim gibi ses san’atkârları için hakikaten bahtsızlık… O müessesedeki intizamı gördükten sonra bizim radyolarımızın aksaklıkları daha çok meydana çıkıyor. Meselâ bir misâl… Radyoda okudum. Otele hemen kontrat kâğıdı getirildi. Ücret pusulası da ilişikti…”

– Bu konserleriniz için ne kadar para aldınız?
“Parayı almadım. Radyo idaresinden parayı münasip görecekleri bir hayır cemiyetine vermelerini rica ettim. Velhâsıl Londra; radyosu, sokakları, ticarethaneleri, fabrikaları ve her şeyi ile mükemmel bir şehir işte o kadar.”

Sadettin Işık – 1952

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Magazin Servisi

Bir Yorum

  1. […] Chaplin bu haberi alınca çok müteessir olmuş, hıçkırıklarla ağlamış ve Londra‘da daha fazla kalamıyarak Amerika’ya […]

    Yanıt Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir