mogollar

Eskilere meraklı bir İngiliz iş adamının teklifine hayır diyen Moğollar, antika arabalarıyla iki hafta içinde dört kere kaza geçirdi. Moğollar’ın antika arabası iki kere de soyuldu.

Moğollar, arka arkaya yaşadıkları talihsizliklerden kurtulamamıştır. Bundan bir süre önce 1926 model Fiat marka otomobillerini satmak için bir İngiliz iş adamından 80 bin liralık teklif alan Moğollar’a nazar değmiş. Antika otomobilleri o günden bugüne dört defa trafik kazasına uğramış ve iki defa soyulmuştur.

mogollar-ve-antika-arabalari
Moğollar, antika meraklısı bir İngiliz’in 80 bin lira verdiği halde satmadıkları ve ondan sonra dört defa kaza geçirip iki defa da soyulan 1926 model otomobillerinin üzerindeler…

Kazalar birbirini takip ediyor

Eski model arabalara meraklı bir İngiliz iş adamının yaptığı 80 bin liralık teklifi reddeden topluluk üyeleri, şunları anlatmıştır;
“İngiliz’in teklifinden sonra başımıza gelmeyen iş kalmadı. 15 gün içinde ilk önce İ.E.T.T.’nin makam arabasına çarptık Kabataş’ta… Sonra gittik bir milyonerin Cadillac’ına bindirdik. Sonra bu da yetmemiş gibi bir belediye otobüsünün altına giriverdik… Ve nihayet geçen hafta da bir taksi gelip bize çarptı. Başımıza gelenler bunlarla bitmiyor ki! Otomobilimiz iki defa da soyuldu. Pikabımızı çaldılar. Bu uğursuzluğu başımızdan atmak için yakında herhalde kurban keseriz. Başka ne yaparız bilmiyoruz ki!”

Otomobillerinin başına gelenlere son derece üzülen ve kazandıkları paranın bir kısmını antika otomobilin tamirine verdiklerini söyleyen Moğollar, otomobillerini satmamaya kararlı olduklarını açıklamışlardır.

30 Ocak 1969 – Saklambaç

Moğollar Grubunun kuruluş öyküsü

1967’de Siluetler isimli müzik grubunda çalan Aziz Azmet ve Murat Ses, aynı yıl Selçuk Alagöz‘ün grubunda çalan Cahit Berkay ve Engin Yörükoğlu ile tanışır. Hepsi de çaldıkları gruplarda yaptıkları müziğin, kendi yapmak istedikleri müzik olmadığı fikrini taşımaktadır. Birlikte bir grup kurmaya karar verirler. Aralarına, “Vahşi Kediler” grubunun bas gitarcısı Haluk Kunt‘u da alırlar ve “Moğollar” ismi ile çalışmalarına başlarlar.

Kısa bir süre sonra yine bir ara Selçuk Alagöz’ün müzik grubunda çalmış olan ve Almanya’da “Cem Karaca ve Apaşlar” ile yaptığı turneden dönen Hasan Sel, Haluk Kunt’un yerine gruba katılır. İlk 45’likleri “Eastern Love/Artık Çok Geç”, 1968 yılının şubat ayında çıkar. Bu plağın hemen ardından “Mektup/Lazy John”u çıkaran grup, Haziran ayında “Altın Mikrofon” yarışmasına katılır ve “Ilgaz” isimli şarkıları ile üçüncü olur.

Elde ettikleri bu başarı ile isimleri duyulur ve konserler vermeye başlarlar. İlk solo konserlerini ise 19 Ekim 1968’de İstanbul Fitaş Sineması‘nda verirler. Yabancı şarkıların yanında, kendi bestelerini de seslendiren Moğollar, vermiş oldukları konserlerde büyük bir ilgi görür. Ünleri İstanbul dışına çıkar, Anadolu’ya ulaşır. Aynı tarihlerde dördüncü plaklarını çıkaran Moğollar 1968’i tanınmış bir grup olarak kapatır.

anadolu-pop
Taner Öngür’ün ismini verdiği Anadolu Pop…

1969 senesinde, gruba sonradan katılan Hasan Sel’in yerini bu kez de Taner Öngür alır. 69 senesinde, neredeyse tüm Anadolu’yu kapsayan bir turneye çıkarlar. Anadolu turnesine çıkmadan önce bazı halk türkülerini yeniden düzenlemeleri ve halk müziği sazlarını kullanmaları, büyük bir beğeni ile karşılanır. Taner Öngür, yaptıkları bu müzik türüne, “Anadolu Pop” adını verecektir.

1790 senesinde ise bu kez gruptan ayrılan Aziz Ahmet olur. Yerine katılan Ersen ile “Ternek” isimli 45’liği çıkarırlar. Ersen de aynı yıl içinde gruptan ayrılır.

Barış Manço ile birleşerek “ManchoMongol” Grubunu kurarlar

Paris’te Moğollar, CBS firması ile üç yıllık bir anlaşma imzalar ve bir 45’lik “Behind the dark / Hitchin” yaparlar, ayrıca “Guild International Du Disque” isimli bir plak şirketine bir albüm yaparlar. Bu albüm “Danses et Rythmes de la Turquie-d’Hier d’Aujourd’hui” 1971 yılında “Academie Charles Cros” büyük plak ödülünü alır. Bu ödül Türkiye’de de büyük bir yankı uyandırır. Bu arada Moğollar Paris’te o tarihlerde Belçika’da yaşamakta olan Barış Manço ile karşılaşırlar ve onunla çalışmaya başlarlar. Kurdukları birlikteliğe “ManchoMongol” adını verirler.

manchomongol
ManchoMongol…

Barış Manço, o tarihlerde konuyla ilgili olarak Hey dergisine şunları söyler; “Artık biz bir bütünüz. Ne ben Moğollar’ın şarkıcısıyım, ne de onlar benim grubum.Yepyeni bir grup olduk. Adımız MançoMongol. Kafaca anlaşan, aynı fikir seviyesine gelmiş olan bizler, yaptıklarımızın daha iyi olması için, sesimizi bütün dünyaya kuvvetlice duyurabilmek için, baş başa vermenin zamanı geldiğini anladık.”

Ancak bu böyle olmaz ve birliktelikleri kısa sürer. Birlikte Türkiye’ye dönen Barış Manço ve Moğollar, dört ay değişik yörelerde konserler verdikten sonra ayrılır. Geriye beraber yaptıkları iki 45’lik plak kalır.

Barış Manço’dan ayrıldıktan sonra tekrar Paris’e dönen Moğollar, bu kez Engin Yörükoğlu’nu Fransa’da bırakarak Türkiye’ye döner. Yörükoğlu aldığı ani bir kararla, 31 Temmuz 1971 tarihinde de Dominique Meraud ile evlenerek Paris’e yerleşir. Bu beklenmedik ayrılık Mavi Işıklar grubunun davulcusu Ayzer Danga ile telafi edilmeye çalışılır. Yaklaşık bir sene bu formatta gider. “Alageyik destanı/Moğol Halayı” 45’liği bu dönemde yapılır. Ancak Ağustos 1972’de Murat Ses gruptan ayrılır. Bu arada Selda Bağcan ile “Yalan Dünya” 45’liğini yaparlar. Daha sonra Ersen gruba yeniden katılır.

Moğollar ve Cem Karaca

cem-karaca-cahit-berkay-taner-ongur
Taner Öngür, Cem Karaca ve Cahit Berkay…

Eylül 1972’de ilginç bir olay yaşanır: Cem Karaca ile çalışan Kardaşlar, Ersen ile çalışan Moğollar solistlerini değişirler. Bu görülmedik olay Moğolların tekrar gündeme gelmesini sağlar. Cem Karaca ve Moğollar güçlü bir birliktelik oluşturmuş ve uzun sürecek bir dostluğun temeli atılmış olur.
Çeşitli konser turneleri ve plak çalışmalarıyla geçen iki senelik bir zaman sonunda bu defa Taner Öngür ile Ayzer Danga Moğollar’dan ayrılır. Eskilerden bir tek Cahit Berkay kalmıştır.

Bu arada Cem Karaca ve Moğollar’ın en önemli parçalarından biri Namus Belası çıkar piyasaya. Bir süre sonra Cahit Berkay Moğollar’ı dağıtıp Fransa’ya gider orada Engin Yörükoğlu ile buluşur, yanlarına katılan çeşitli müzisyenlerle Moğollar adı altında iki albüm ve bir 45’lik yaparlar.

1974 sonu ile 1976 yılları arasında Cahit Berkay ve Engin Yörükoğlunun sürdürdüğü Moğollar 1976’da çalışmalarına son verir, bu dönemden kalan en önemli albüm, Fransa’da RCA firmasından çıkan “Hitit Sun” Türkiye’de “Düm-Tek”tir. Bu albümde Cahit Berkay’ın enstrümental besteleri Anadolu Pop’tan jazz rock’a doğru yönelmeyi işaretlemektedir.

Moğollar elemanları 1976’dan sonra yalnızca bireysel çalışmalarını sürdürür ‘çekirdek’. Cahit Berkay,  aradaki yıllarda film müzikleri yapar. ’90’larda, Cem Karaca ve Uğur Dikmen‘le Rock kumpanyası adlı grubu kurar, birlikte iki albüm yaparlar.

Engin Yörükoğlu, Fransa’da çeşitli jazz grupları kurar, sonraları İstanbul’da Jazz Stop isimli bir kulüp açarak orada çalmaya başlar.

Taner Öngür ise Dostlar ve Cem Karaca Dervişhan‘da çalışır bir süre. Daha sonra Almanya’ya yerleşir. 1992’de Türkiye’ye döner, “Alarm” isimli ilk ve tek solo albümünü çıkartır.
Murat Ses, Kurtalan Ekspres‘le çalışır, bir ara kısa sürelerle Dostlar ve Dervişhan’la çalışır, kendi grubu Ağrı Dağı Efsanisi‘ni kurar, sonraları Avusturya’ya yerleşen Ses, halen orada yaşamaktadır. Avusturya’da, New Age denilebilecek bir tarzda üç albüm yapmıştır bu güne kadar.

Ve yeniden Moğollar

yeniden-mogollar
Moğollar halen konserlerine devam etmektedir. Engin Yörükoğlu, 2010 senesinde kansere yenik düşerek hayata veda etmiştir.

1992’de bir televizyon programında dinlediği Moğollar’dan etkilenen Leman Dergisi çizerlerinden Kaan Ertem“Moğollar tekrar bir araya gelsin” çağrısıyla bir imza kampanyası açar. 4000’den fazla imza toplanır bu kampanya dahilinde. Cahit Berkay ,Taner Öngür ve Engin Yörükoğlu arada bir araya gelip bu konuyu görüşürler, yeniden Moğollar’ı kurmak konusunda tereddütleri vardır, ancak kampanya’ya gelen mektuplar onlara cesaret verir. Yanlarına genç bir müzisyen Serhat Ersöz‘ü alarak, 31 Mayıs 1993’te İstanbul Cemal Reşit Rey konser salonunda verdikleri muhteşem bir konserle geri dönerler. 1994’te “Moğollar94”, 1996’da“Dört Renk”, 1998’de “30. Yıl” albümlerini çıkarırlar.

Moğollar, günümüzde konserlerine devam etmektedir.

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Haber Servisi

Bir Yorum

  1. […] Bir gün beklenildi, iki gün beklenildi. Haber çıkmayınca telaş, panik halini aldı. Acaba bir trafik kazası mı gelmişti Türk bisiklet takımının başına? Trafik teşkilatı ve hudut karakolları alarma […]

    Yanıt Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir