michael-jackson-hakkinda-7

Michael Jackson, müzik dünyasına, şarkıları kadar özel hayatı ve ilginç danslarıyla da damga vuran farklı bir sanatçıydı. “Pop’un Kralı” namıyla anılan Jackson, pop müzik ve popüler kültürün farklı bir yüzü olarak sanat hayatına kendi albümüyle ilk adımını attığında sene 1971 idi. Müzikseverler onu,  kardeşleriyle kurdukları gruptan bağımsız olarak, “Go To Be There” şarkısıyla, ilk kez henüz 13 yaşındayken dinledi. Şimdi Michael Jackson hakkında çok fazla bilinmeyen 21 gerçeği sıralayalım.

1-) Michael Jackson, 29 Ağustos 1958 tarihinde, Abd’nin Indiana eyaletinde doğdu. Babası Joseph Jackson, boksör ve gitaristti.  Ancak ailesinin geçimini sağlayabilmek için, vinç operatörü olarak çalıştı. 8 kardeş olan Michael Jackson’un annesi de bir mağazada part-time çalışıyordu.

2-) İlk konserini henüz 5 yaşındayken verdi.

3-) Zor bir çocukluk dönemi geçiren Michael Jackson, bir röportajında babasının kendisini kemeriyle dövdüğünü söylemişti. Kendisinin ve kardeşlerinin, sık sık babasının uyguladığı fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldığını ifade etti.

4-) 1965 yılında babası, “Jackson Kardeşler” adında bir grup kurdu. Bu grupta, erkek kardeşleri Tito, Marlin, Jackie ve Jermanie ile birlikte en küçük grup üyesi olarak o da yer aldı.

5-) Jackson 5’lisi, 60’lı ve 70’li yıllarda, Big Boy, The Love You Save, I’ll Be There, Got to Be There, I Want You Back gibi birçok hit şarkıya imza attı.

6-) Michael Jackson şarkıları arasında özel bir yeri olan “Billie Jean”, bir zenci sanatçının, dünyaca ünlü müzik kanalı MTV tarafından yayınlanan ilk şarkısı oldu.

7-) 1982 yılında çıkardığı Thriller isimli albüm, 65 milyon satarak tüm zamanların en çok satan albümü rekorunu kırdı.

8-)1983 yılındaki bir konserinde, Thriller adlı albümünde yer alan “Billie Jean” şarkısını söylerken yaptığı “Ay Yürüyüşü” isimli dansıyla tüm dünyayı salladı.

Pepsi Cola’nın reklam çekimleri sırasında çıkan yangında ağır yaralandı


9-) Pepsi Cola firmasıyla 5 milyon dolarlık reklam anlaşması yapan Michael Jackson, 1984 yılında reklam filminin çekimleri yapılırken çıkan yangında yaralandı. Kafatası ve yüzünde ağır yanıklar meydana gelen Jackson ilk kez plastik cerrahi ile böylelikle tanışmış oldu.

10-) Guinness Rekorlar Kitabına 31 defayla en çok giren sanatçı olan Michael Jackson, 40 kez Bilboard Müzik Ödülü, 13 kez Grammy Ödülü ve 26 kere de Amerikan Müzik Ödülü alarak, en çok ödül kazanan sanatçı olmuştur. 1984 yılında düzenlenen Grammy Ödül Töreni’nde 8 ödül birden alarak kırılması güç bir rekora imza atmıştır.

11-) Michael Jackson ve kardeşi Janet Jackson’un birlikte söylediği “Scream” isimli şarkının video klibi, 7 milyon dolara çekilerek dünyanın en pahalı video klibi olmuştur.

12-) 1994 yılında Elvis Presley’in kızı Lisa Marie Presley ile 19 ay süren bir evlilik yaptı. 1996 yılında ikinci evliliğini Deborah Jeanne Rowe ile yapan Jackson’un bu evliliğinden, Michael Joseph Jackson adını verdikleri bir oğlu, Paris Michael Katherine Jackson adını verdikleri bir de kızı oldu. Deborah Jeanne Rowe ile yaptığı evlilik 1999 yılında son buldu.

13-) 1993 yılında, geçirmiş olduğu cerrahi operasyonların neden olduğu ve nadir görülen bir cilt hastalığı olan Vitiligo hastalığına yakalandı. Tenini siyahi olmaktan utandığı için değil, geçirdiği kaza ve yakalandığı hastalıktan dolayı beyaz renge döndürmüştür.

14-) Öldüğünde 1 milyar dolar mal varlığı olan Jackson geride 500 milyon dolar borç bıraktı.

İşte o hareketin pek çok kimse tarafından bilinmeyen sırrı;

15-) 1987 yılında yayınlanan Smooth Criminal isimli şarkısının klibinde yaptığı hareket büyük bir yankı uyandırdı. Sadece ayak bileklerinin desteğiyle öne doğru 45 derecelik açıyla eğilerek yaptığı bu hareketi pek çok kişi denedi ve başarısız oldu. Oysa bu hareketin sırrı, özel bir patentle yaptırdığı ayakkabıda saklıydı.

16-) 11 Eylül saldırısının olduğu saatlerde, İkiz Kulelerin birinde toplantısı olan Michael Jackson, uyuyakaldığı için toplantıya geç kalmış ve böylelikle saldırıdan kurtulmuştu.

17-) Kedi, köpek, kuş, yılan, kaplan gibi pek çok hayvan besleyen Jackson’ın en sevdiği hayvanı Bubbles adını verdiği şempanzedir.

18-) 90’lı yılların başında iflas etmek üzere olan Marvel film şirketini satın almak istedi ama Spiderman gibi hareket edemeyince vazgeçti. Sonrasında Spiderman rolünü Tobey Maguire oynadı.

19-) Tüm zamanların en büyük sanatçılarından biri olarak gösterilen MJ, giydiği kıyafetlerle, yaptığı danslarla dünyanın en iyi şovmenlerinden biridir.

20-) 2018’in ekim ayında Forbes’in açıkladığı rakamlara göre öldükten sonra 400 milyon dolar kazanan M. Jackson, öldükten sonra en çok kazanan ünlü oldu.

21-) Pepsi Cola reklamı sırasında çıkan yangında saçları da yanan Jackson kel kalmıştır ve yıllarca kameralar önüne perukla çıkmıştır.

Michael Jackson şarkıları, hala milyonlarca insan tarafından müzik platformlarında dinlenmekte ve klipleri youtube’da milyonlarca kere izlenmektedir. 2009 yılında ölen Jackson’ın, ölümü ile ilgili tartışmalar ise hala sürüyor.

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Magazin Servisi

Bir Yorum

  1. […] yaratıyorlar önce… Ve adam sadece plak satmak için yapılmıyor. Blucin de satılıyor. Michael Jackson blucinlerinin diğerlerinden bir kat fazla sat­masının nedeni […]

    Yanıt Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir