mfo-mazhar-fuat-ozkan

Mazhar, Fuat, Özkan’dan ayrılık kararı

MFÖ grubunun ayrılık kararını Mazhar Alanson açıkladı.
Türkiye’nin en eski ve en sevilen müzik topluluklarından biri olan MFÖ’nün üyeleri, ayrılık kararı aldılar. Önceki gün S Müzikte yaptığı açıklamada solo bir albüm hazırladığını söyleyen Mahzar Alanson, grubun diğer üyeleri Özkan ve Fuat ile dostluklarının her zaman devam edeceğini fakat grup olarak artık hiçbir şey üretememeye başladıklarını belirtti.

mfo-mazhar-alanson
Mazhar Alanson’un solo albümünün yapımcılığını Sacit Süha Dilek üstlendi.

Alanson “MFÖ iki seneyi aşkın bir süredir müzik üretemiyor. Aradan koskoca 30 sene geçti. Artık grup içinde herkesin özgün bir tarzı oluştu. Akadaşlarım benim canım ciğerim, ikisini de çok seviyorum. Özkan’ın tarzını örneğin çok beğenirim ama şarkılarını söyleyemiyorum. Üç profesyonel müzisyenin şimdi bir araya gelip ortak karar vermesi çok zor” dedi. MFÖ’nün albüm çalışmalarının artık noktalandığını fakat sahnede ve özel hayatta mutlaka süreceğini belirten Alanson, piyasaya çıkaracağı solo albümünün ardından bir de “Best of” albüm hazırlamayı düşünüyor.

Artık albüm ortaklığına nokta koyan MFÖ, 30 yıl önce kurulmuş ve bugüne kadar piyasaya 16 albüm çıkarmıştı.

8 Kasım 1997 – Hürriyet

Haberle ilgili birkaç not;

MFÖ (Mazhar, Fuat Özkan) nasıl kuruldu?

baris-manco-kaygisizlar
Kaygısızlar

– Grup MFÖ ismini 1985 senesinde katıldıkları Eurovision Şarkı Yarışması’nda sunucunun kendilerini anons ederken “MFÖ” demesi ile almıştır.

– 1965 yılının sıradan bir gününde, elindeki “The Beatles” plağı ile yolda yürüyen Mazhar Alanson’u gören Fuat Güner, Mazhar Alanson’a plağı birlikte dinlemeyi teklif eder. O güne kadar Alanson’u hiç tanımayan Fuat da Beatles grubunu çok seviyordur. Grubun kurulmasına vesile olan tanışma böylelikle gerçekleşir.

– İlk önceleri “Kaygısızlar” adlı grupta, , Fikret Kızılok, Semih Oksay ve Ali Serdar gibi isimlerle birlikte müzik yapmaya başlarlar. Hatta bir ara bu gruba dahil olan bir başka ünlü Barış Manço olur.

– 1971 senesinde Özkan Uğur da bu gruba dahil olacaktır ancak MFÖ’nün kurulmasına daha vardır.

– Özkan Uğur, bir yandan Kurtalan Ekspres, Erkin Koray, Ersen ve Dadaşlar gibi isimlerle müzik yapmaya devam eder. Fuat ve Mazhar, 1973 yılında “Türküz Türkü Çağırırız” isimli albümlerini ikili olarak çıkarırlar. MFÖ’nün çok sevilen şarkılarından biri olan “Güllerin İçinden”in ilk versiyonu ve “Adımız Miskindir Bizim” şarkısı bu albümde yer almaktadır.

ipucu-beslisi
İpucu Beşlisi

– Bu albümle bekledikleri çıkışı yapamayan Mazhar Alanson ve Fuat Güner; Özkan Uğur, Galip Boransu ve Ayhan Sicimoğlu ile birlikte “İpucu Beşlisi” isimli grubu kurar. 1976 senesinde yaptıkları “Heyecanlı” isimli şarkı, bu grubun en beğenilen şarkısı olur. Şarkıya, İzzet Öz tarafından çekilen klip, birçok kaynakta belirtildiğine göre Türkiye’nin ilk video klibidir.

– İpucu Beşlisi 1980 yılında dağılır ve nihayet Mazhar, Fuat ve Özkan bir araya gelirler. İlk stüdyo albümü “Ele Güne Karşı Yapayalnız” 1984 yılında çıkar ve müzik listelerini alt üst eder.

– 1985 yılında İsveç’te düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nda ülkemizi “Diday Diday Day” isimli şarkıyla temsil ederler.

mazhar-fuat-ozkan“Peki Peki Anladık”, “Ali Desidero”, “Deli Deli”, “Buselik Makamına”, “Mazeretim Var Asabiyim Ben“, “Bu Sabah Yağmur Var İstanbul’da”, “Güllerin İçinden”, “Tam Ortasındayım”, “Bodrum Bodrum” gibi birbirinden güzel şarkılara imza atan grup 1997 senesinde dağılır.

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Magazin Servisi

2 Yorumlar

  1. […] adlı şarkılarıyla Kayahan konuk olmuştu. Susam Sokağı’nda daha önce de, Elçin Temel, Mazhar-Fuat-Özkan, Halit Kıvanç, Erkan Yolaç, ekran başındaki miniklere seslenme olanağı […]

    Yanıt Ver

  2. […] Duru, Osman Yağmurdereli, Kamil Sönmez, Zerrin Özer, Ajda Pekkan, Seyyal Taner, Harika Avcı, Mazhar Fuat Özkan, Üç Hürel, Atilla Atasoy, Grup Gündoğarken, Yeni Türkü, Bulutsuzluk Özlemi, Erol Evgin, […]

    Yanıt Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir