kaptan-metin-oktay

Oktay, “En büyük temennim Galatasaray’ın şampiyon olması ve benim de gol kralı olarak futbolu bırakmamdır” dedi. Sezon sonunda jübilesi yapılacak olan Metin, Galatasaray’a teknik direktör olarak getirilecek.
tacsiz-kral

Galatasaray takım kaptanı Metin Oktay, yönetim kuruluna müracaat ederek, sezon sonunda futbolu bırakacağını açıklamıştır.

Yönetim kurulu, Metin’in bu teklifini olumlu karşılamış ve kendisine sezon başında parlak bir jübile yapılmasını karara bağlamıştır.

Galatasaray’ın ve milli takımızın yıldız futbolcusu Metin Oktay, sezon sonunda Avrupa’daki antrenör kurslarından birine katılacak ve yeni sezonda da Galatasaray’da teknik direktörlük görevine getirilecektir.
Galatasaray takımının kaptanı Metin, “Futbolu daima zirvede bırakmak isterdim. Zaten bir futbolcunun bütün isteği çok sevdiği mesleğini yuhalanmadan ve ıslıklanmadan bırakmaktır. Kararımı sezon başında vermiştim. Takımımın ligde iyi netice alması ile kararım gerçekleşecekti ve gerçekleşti. İnşallah şampiyon olacağız. Bu arada çok sevdiğim futboldan gol kralı olarak ayrılmak arzumdur. Allah, inşallah bana o günleri gösterecek. Ayrıca idare heyeti ile görüşüp, jübilemin gelecek sezon başında yapılmasını isteyeceğim” şeklinde konuşmuştur.

kaptan-metin-oktay

Galatasaray Başkanı Selahattin Beyazıt deklarasyon yayınladı

Kaptan Oktay’ın futbolu bırakma kararını olumlu karşılayan Galatasaray Yönetim Kurulu da, Başkan Selahattin Beyazıt imzası ile şu deklarasyonu neşretmişti.

“Sevgili Galatasaraylılar ve sporseverler;
Profesyonel futbol şubemizin takım kaptanı Metin Oktay, sezon sonunda futbolu bırakmağa karar vermiş ve bu kararını Yönetim Kurulumuza bildirmiştir.
Bu konuda kesin kararlı olduğunu bildiren Metin Oktay’ın bu talebi, Yönetim Kurulumuzca kabul edilmiştir.
Metin Oktay, sadece Galatasaray’da ve Türkiye’de değil, bütün dünyada ender yetişen değerlerden birisidir. Sahip olduğu futbol zeka ve dehası, fıtri kabiliyeti kendisine gelmiş geçmiş sporcularımız arasında müstesna bir yer kazandırmıştır.

Ancak Metin Oktay’a bu müstesna yeri kazandıran hususlar sadece futbolculuk vasıfları ve virtüözlüğü değildir. Metin Oktay, bu nitelikleri yanında, efendiliği, arkadaşlık ve takım anlayışı, alçak gönüllülüğü, disiplinli ve düzgün yaşayışı ve renklerine bağlılığı ile tam bir sportmen ve centilmen olarak da temayüz etmiştir.

“Sembol Metin”
metin-oktayin-jubilesi

Özellikle bu son nitelikleri açısından Metin Oktay, Galatasaraylılık ruhunun yıllardır süregelen ve süregelecek olan canlı bir sembolü olmuştur. Kendisini çevreleyen sevgi halesinin nedeni budur.

Metin Oktay gibi efsaneleşen bir sporcumuzun futbolu bırakmasından duyduğumuz elem ve üzüntü elbette ki sonsuzdur. Sadece Galatasaray topluluğunun değil ve fakat bütün sporseverlerin bu duygularımızı paylaşacağından eminiz.

Bu elem ve üzüntülerimizi hafifleten tek şey, Metin Oktay’ın daha uzun yıllar Galatasaray’a ve Türk sporuna yararlı olacağı ve hizmet edeceğidir. Metin Oktay’la Galatasaray ve Türk sporu çözülmez bağlarla bağlıdır.

Metin Oktay’ın futbolu bırakması ile Galatasaray tarihinde şerefle dolu bir devir kapanacak ve yeni bir devir başlayacaktır. Bu yeni devirdeki başarılarımızda da yine Metin Oktay’ın mutlaka imzası bulunacaktır.

Bütün Galatasaraylıları ve sporsever halkımızı, Metin Oktay’ın jübilesine ve bu sezon oynayacağı son maçlarına davet eder, bu müstesna ve örnek sporcumuza şimdiye kadar Türk sporuna ve Galatasaray’a vaki hizmetleri için sizlerin ve kamu oyu’nun huzurunda sevgi ve şükranlarımızı sunarız.”
metin-oktay-can-bartu
14.05.1969 – Milliyet

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Spor Servisi

5 Yorumlar

 1. […] Can için aynen şu cümleleri kullanmıştır; “Bartu’nun büyük klası var. Bu futbolcu gördüğüm en iyi stile ve en yumuşak ayaklara sahip oyunculardan biridir.” Şöhretli […]

  Yanıt Ver

 2. […] anlaşılıverdi. Gerilere top sıkıştı mı bekle ki gelsin miyonluk forvete. Bunun içindir ki forvet, çoğu zaman kendi ceza sahasına kadar sokulup topu almağa […]

  Yanıt Ver

 3. […] anlaşılıverdi. Gerilere top sıkıştı mı bekle ki gelsin miyonluk forvete. Bunun içindir ki forvet, çoğu zaman kendi ceza sahasına kadar sokulup topu almağa […]

  Yanıt Ver

 4. […] futbol cambazı Hasan ile arkadaşı Hüseyin’i, Fuat Hüsnü’yü Galatasaraylı olmadıkları halde kulübe faydalı olacak kabiliyette elemanlar olduklarından seve seve aramıza […]

  Yanıt Ver

 5. […] Metin Oktay, 23 Ağustos’ta İstanbul’da oynanan Fenerbahçe maçı ile futbola veda etmişti. İstanbul’daki jübile maçında Metin Oktay, Fenerbahçe başkanı Eşref Aydın’ın, “Jübile maçında Fenerbahçe forması giyer misin?” sorusuna, “Şeref duyarım” cevabını vermişti. Maçın ilk 10 dakikasında Metin Fenerbahçe, Can Bartu ise Galatasaray forması ile mücadele etmiş, maç 1-1’lik beraberlikle sonuçlanmıştı. […]

  Yanıt Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir