levent-kirca

Vatandaş orada kendini seyrediyor. O yüzden başarılıyım.

Levent Kırca, öncelikle ünlü bir tiyatro sanatçısı, sonra sinema ve reklam filmleri oyuncusu ve hepsinden ötesi, ünlü bir televizyon programları yapımcısı. Levent Kırca, Tv’de neler yapmamış ki? “Sağlık Olsun”, “Oyun Gemisi”, “Bu Oyun Nasıl Oynanmalı?”, “Ne Olacak Şimdi?” ve son olarak Kırca’nın belirttiğine göre Cumhurbaşkanımız Kenan Evren’in bile sürekli izlediği ve çok beğendiği “OLACAK O KADAR TELEVİZYONU…” Ünlü komedyen başarısının sırlarını ve komedi anlayışını, büyük bir içtenlikle Tan’a anlattı.

Halkın sesiyim, halkın gözüyüm, kulağıyım

levent-kirca-olacak-o-kadar
HER ADAM KOMİK OLAMAZ;
Komedi sanatçılarının, Türkiye dahil tüm dünyada zor yetiştiğini belirten Levent Kırca, Türkiye’yi yine de komedyeni bil bir ülke olarak tanımladıktan sonra şunları söylüyor; “Güldürmek zor. Çünkü güldürü sanatçısı olmak için doğuştan yetenek sahibi olmak gerekir. Trajedi aktörü olmak için, çalışmayla aktör olunabilir. Ama çalışmayla komedyen olunmuyor. Komedyen olmak için bir alt yapı gerekli. Allah vergisi bir yetenek gereklidir…”

Levent Kırca, yaptığı Tv programlarının başarıya ulaşma nedenini şöyle açıklıyor; “Şimdiye kadar yaptığım Tv programlarının hepsi başarıya ulaşmıştır. Her birinin ismi birer slogan olarak kalmıştır. Bir ara hiç unutmuyorum, dolmuşların, minibüslerin arkasına yazarlardı. ‘Ne Olacak Şimdi, Sağlık Olsun’ filan diye…

Atletlere, fanilalara basmışlardı bu sloganları. Böylesine slogan olmuştu benim programlarımın isimleri… Bu şuradan kaynaklanıyor; Ben bir halk sanatçısıyım, gerçekten de halkın sesiyim, halkın kulağıyım, gözüyüm. Bu şunu gösteriyor ki, mizah sanatçısının, komedyenin halktan asla ve asla soyutlanmaması gerekir. Halkın sesi olması gerekir. Ve halkın özdeşleşeceği, içinde olabileceği konuları işlemesi gerekir. Halktan kopmamak derken, Tv’de tutulmayan bazı programların neden tutulmadığını da böylece açıklamış oluyor. Halktan kopuk, halktan soyutlanmış ve konusu halktan uzak programlar maalesef başarılı olamıyor.”

Levent Kırca taktiği

Levent Kırca‘ya, güldürürken neyi hedeflediğini soruyorum. Kırca önce küçük bir espri ile karşılık veriyor soruma. “Vuruyorum kaçıyorum. Vur-kaç taktiği uyguluyorum” diyor. Sonra da güldürü hedefini açıklıyor.

olacak-o-kadar-levent-kirca-oya-basar
Olacak O Kadar; Levent Kırca & Oya Başar

“Güldürürken hedefim seyirciye yaptığımız işten soyutlamak değil. Seyirciyi güldürürken onun sorununa çözüm aramak. Ona bir mesaj iletmek. Onun derdine çare olmak ve hepsinin ötesinde, vur-kaç espriler yapmak. Dikkat ederseniz “Olacak O Kadar” da işi uzatmıyoruz. Ne kadar laf edilecekse o kadar laf ediyoruz. Kısa kısa parçalar halinde vuruyorum kaçıyorum, vuruyorum kaçıyorum. Kimsenin içini sıkıp da bayıltmıyorum.”

Levent Kırca iki sinema filmi çevirmiş. Sonra üç bölüm, Mavi Muammer adlı bir video serisi yapmış. Kırca’nın tüm çalışmaları ise Tv ağırlıklı. Bunun nedenini ünlü komedyen şöyle açıklıyor;

olacak-o-kadar“Herkesin bir branşı vardır. Kimi çok iyi proje çizer mimardır. Kimi etten anlar kasaptır. Kimi doktordur, kimi balıkçıdır. Kimi baytardır, kimi mühendis. Bizde de sanatçılar bölüm bölümdür. Herkes bir ünitede başarılıdır. Ben televizyonda başarılıyım. Zeki Metin kabarede başarılı, Kemal Sunal ise sinemada başarılıdır.

Ben gerçekten Tv’de başarılı bir sanatçıyım. Zeki Alasya/Metin Akpınar kabarede, sahne üstü kabarede başarılıdır. Kemal Sunal’ın sinemada yakaladığı noktayı kim yakaladı? Onun filmleri kadar hangi film çalıştı? Onun sinemadan kazandığı kadar kim kazandı? Adamda şeytan tüyü mü vardır, başka bir şey mi vardır? Şener Şen’in sinemada sanatsal içerikli filmlerde belirli bir ağırlığı vardır. Yani hepimizin bir yeri, bir branşı var. Kimi ipte, kimi yerde, kimi vesait sırtında. Herkesin belirli bir yeri vardır. Herkes kendi çöplüğünde öter. Benim çöplüğümde televizyon…”

Röportaj: Şahin Büyükkaya
21 Nisan 1989 – Tan

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Haber Servisi

Bir Yorum

  1. […] geldiler ve sanatçıyı ifadesini almaya götürmek için programın sona ermesini beklediler. Program bittikten sonra sanatçıyı alarak Emniyet Müdürlüğü’ne […]

    Yanıt Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir