kadir-inanir-turkan-soray

5 yıldan beri birbirlerine dargın olan Kadir İnanır ve Türkan Şoray, nihayet barıştı. İki ünlü sanatçı, “Gramafon Avrat” filminde birlikte oynayacak.

kadir-inanir-ve-turkan-soray-baristi
Kadir İnanır, Türkan Şoray’ı evinde ziyaret etti ve 5 yıldır süregelen aralarındaki dargınlığı sona erdirdi.

Kadir İnanır için son zamanlarda çok şey söylendi. Yıldızının sönmekte olduğu, rolünü Cihan Ünal’a kaptırdığı, ünlü jönün aleyhinde birer yorum olarak dikkat çekiyordu. Bunun nedenini, 1977 yılına kadar tam 10 filmde başrolü paylaştığı Türkan Şoray’la arasının açık olmasına bağlayanlar çoğunluktaydı. Gerçekten de, Şoray’la oynadığı, Kara Gözlüm, “Unutulan Kadın”, “Gazi Kadın”, “Dönüş”, “Devlerin Aşkı”, “Bodrum Hakimi”, “Deprem”, “Selvi Boylum Al Yazmalım”, “Dila Hanım” ve “Cevriyem” adlı filmlerle başarı grafiği giderek tırmanmıştı Kadir İnanır’ın. Sonra ne olduysa olmuş ve Türkan Şoray’la beraberlikleri bıçak gibi kesilmişti. Bu süre içerisinde, arabuluculuk çabasında bulunanlar çıkmış ama bu ikiliyi bir araya getirmeyi kimse başaramamıştı.

Aralarındaki buzlar nasıl çözüldü?

Ve geçtiğimiz hafta, Türkan Şoray’la aralarındaki buzları çözen Kadir İnanır oldu. Hem barışmak, hem de kendi adına çekmeyi planladığı “Gramafon Avrat” adlı filmde oynaması için öneride bulunmak üzere, Türkan Şoray’ın Etiler’deki evine gitti. Türkan Şoray, tıpkı eski günlerdeki gibi karşıladı kendisini. Aralarında hiçbir kırgınlık geçmemiş gibi, güleryüzlü ve hoşsohbetti. Kadir İnanır’ın film önerisini de hiç tereddüt göstermeden kabul etti ve anlaşmayı hemen imzaladılar.

kara-gozlum-filmi-turkan-soray-kadir-inanir-mujdat-gezen
Kara Gözlüm filminden bir kare

“Gramafon Avrat” filmi konusunu, Sabahattin Ali‘nin aynı adlı hikayesinden alacaktı. Senaryosunu, Demirtaş Ceyhun yazacak, yönetmenliğini ise Şerif Gören yapacaktı. Yalnız telif hakkı ve senaryosu için 1,5 milyon lira ödenecek olan bu filmin maliyetini 22 milyon lira olarak hesaplamıştı Kadir İnanır.

Adana’da ve Toros Dağları’ndaki Nemrun Yaylası’nda çekilecek olan film, halk arasında “oturak alemi” olarak bilinen eğlencelere katılan ve adı “Gramafon Avrat”a çıkmış bir kadın (Türkan Şoray) ile bir at arabacısının (Kadir İnanır) aşk öyküsünü anlatacaktı.

Yıllar yılı, Türk Sineması’nın iyi filmlerine imza atan bu ikili, işte yine birlikteydi. İçinde bulunduğu kısırdöngüyü atlatamamış Yeşilçam’a bir hareket getirecekler, birlikte çevirdikleri başarılı 10 filme yenilerini ekleyeceklerdi. Böylece, belki de Cihan Ünal‘a, Hülya Koçyiğit ve Türkan Şoray’ın koydukları “ambargo” yüzde elli oranında kalkmış olacaktı. Zaten Cihan Ünal’ın tiyatro ve sinema ikilemi içinde kesin tercihini tiyatro yönünde kullandığı da bilinmiyor muydu? Öyleyse, bundan böyle Türkan Şoray için Kadir İnanır’a ambargo neden söz konusu olmasındı?

selvi-boylum-al-yazmalim-filmi
Cengiz Aytmatov’un aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan Selvi Boylum Al Yazmalım filminin meşhur karesi.

Öte yandan Kadir İnanır da bu ambargoya dünden razıydı. Yapımcılığı ilk kez deniyor ve geleceğini bir bakıma bu filme bağlıyordu. Türkan Şoray’la yeni filmler çevirmesi, yapımcılıktaki başarısı için bir “yeşil ışık” niteliği taşıyacaktı. Nitekim işte bu etkenin büyük payı yok muydu Türkan Şoray’la barışmasında? Türkan Şoray ambargosu ise, başarılarına yeni başarılar katması için en uygun ortamı sağlayacaktı Kadir İnanır’a…

19 Haziran 1982 – Hürriyet

Haberle ilgili not;

Sebebini tam olarak bilememekle beraber, Kadir İnanır çekmeyi çok istediği bu filmi çekememiştir. Beş sene sonra, 1987 senesinde “Gramafon Avrat” filminde Türkan Şoray, Hakan Balamir‘le (gerçek ismi Balamir Tavacıoğlu) başrolde oynamıştır. Filmin yapımcılığını, Tufan Güner ve Lokman Kondakçı, yönetmenliğini ise Yusuf Kurçenli yapmıştır. Senaryosu ise Ayşe Saşa ve Yusuf Kurçenli tarafından yazılmıştır.

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Magazin Servisi

Bir Yorum

  1. […] daha ağır bastığını belirtmek gerek. Bu da, senaryonun yapısında, konunun resmedilmesinde, Türkan Şoray ile Kadir İnanır arasındaki sevgiye dayanan ilişkinin, çocuğun büyütülmesi için sarf edilen emekten çok […]

    Yanıt Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir