izzet-gunay-sahneye-cikacak

Beyaz perdenin meşhur isimleri birer birer sahneye geçiyor.

İzzet Günay, Ayhan Işık ve Belgin Doruk, sinemadan sonra şimdi de sahnelerde boy göstermeye hazırlanıyor. Yıldız isimler, ünlü müzisyenlerden ders alarak kendilerini bu konuda da yetiştirmeye çalışıyor.

Kartal Tibet avansı geri verdi

kartal-tibet
Kartal Tibet, sahneye çıkma teklifi karşısında düşünmek için zaman istedi.

Evet! Sahneye geçmesi için teklif yapılan yıldızlardan biri de Kartal Tibet. Bir süre önce gazino sahibi ile anlaşıp mukaveleye imza atan Kartal Tibet, aradan iki gün geçtikten sonra, “Ben bu işi kıvıramayacağım” diyerek affını istemiş ve aldığı 400 bin liralık avansı iade etmek zorunda kalmış. Fakat Tibet, avansı geri vermekle hala bu işten de vazgeçmiş değil. Ünlü aktör, “Bana bir aylık süre tanıyın. İyice düşünmek istiyorum” diyerek şunları söylemiş; “Önce düşünmeden ani bir karar verip sahneye geçmeyi kabul ettim. Ama sonradan kafamı kurcalayan birçok problem çıktı ortaya. Sesimin olup olmadığını, başarı sağlayıp sağlayamayacağımı bir tartmak istiyorum…”

Sırada Hülya Koçyiğit ve Cüneyt Arkın var

cuneyt-arkin-hulya-kocyigit
Sahne teklifi alan isimler arasında Cüneyt Arkın ve Hülya Koçyiğit de yer alıyor.

Sahneye geçmesi için teklif yapılan yıldızlar arasında Hülya Koçyiğit ve Cüneyt Arkın da var. Arkın, kendisine yapılan astronomik teklife, “Çok güzel bir teklif ama sahneye çıkmam için henüz vakit var. Bu, iki yıl sonra olabilir…” demekle, şimdilik sahneye çıkmaya niyetli olmadığını belirtiyor.

Hülya Koçyiğit’e yapılan teklifte ise ünlü yıldız yanında eşi Selim Soydan olduğu halde gazinonun sahibi ve Öztürk Serengil‘le bu konu üzerinde saatlerce görüşmüş. Ancak gelecek kış mevsiminde sahneye çıkabileceğini ileri sürerek şunları demiş; “Yıllardır sahneye çıkmam için teklifler geliyor. Fakat bu yapılan son teklif çok cazip geldi bana. Ama ne var ki hemen şıp diye sahneye çıkamam. Önce iyice hazırlanmam gerekli. Sesimi terbiye etmem ve de repertuvarımı zengin bir duruma getirmem şart.”

İzzet Günay, Ayhan Işık ve Belgin Doruk, Selahattin Erköse’den her gün üçer saat ders alıyor

ayhan-isik-ve-belgin-doruk
Ayhan Işık ve Belgin Doruk, sinemadan sonra sahneye de birlikte başlıyor.

Kontrata imzalarını atıp, 15 Haziranda sahneye çıkmak için şimdiden kendilerini çalışmaya adayan Ayhan Işık, Belgin Doruk ve İzzet Günay, tanınmış müzisyenlerden Selahattin Erköse‘den ders alıyor. Günde üç saatlerini müzik çalışmalarına ayıran yıldızlar, sahneye büyük iddialarla geçmediklerini söylüyor…

Bu konuda Belgin Doruk, “Başsolistlikte falan asla iddiam yok. Şu anda ham bir maddeyim. Fakat önümde de 2,5 ay gibi bir süre var. Çalışıp sahnede başarılı olacağım. Seyircilerimle göz göze, karşı karşıya olmak beni mutlu edecek. Sinemadan sahneye geçen sanatçılar için birçok kişi, ‘para için sahneye geçti’ şeklinde konuşuyor. Oysa bu yanlış konuşmalar karşısında ben sahneye geçtiğim için gurur duyuyorum. Sahne heyecanı şimdiden tatlı bir heyecan ve sıhhatime moral verdi” diyor…

Şu sıralar İtalyanlarla Frankeştayn’ın Kızı filmini çeviren Ayhan Işık ise ancak filmin çekimi tamamlandıktan sonra kendisini tamamen sahne çalışmalarına adayacağını söylüyor. Ve bu konuda kısaca şunları diyor Ayhan Işık; “Yıllardır sinemanın adamıydım. Adamı olarak da kalacağım. Çünkü sahneye geçmemle sinema asla ikinci plana düşmeyecek. İki işi bir arada yürütmeye çalışacağım.”

İzzet Günay ilk iş olarak sigarayı bıraktı

izzet-gunay
İzzet Günay, sahne çalışmalarına sigarayı bırakarak başladı.

1959 yılından beri aktörlüğünü sürdüren İzzet Günay, sahneye geçme konusunda kesin kararını verip kontrata imzasını attıktan sonra ilk iş sigarayı bırakmış. Şöyle diyor İzzet Günay da; “Sinemaya gelmeden önce üç yıl Üsküdar’daki Musiki Cemiyetinde öğrenim gördüm. Kulağım müziğe yatkın. Sesim de fena değil. Bu üç özellik sahneye geçmemde en büyük rolü oynadı. Repertuvarımda daha çok Selahattin Pınar’ın eserlerine yer vereceğim.”

Evet! 22 yıl önce beraber sinemaya geçen ve şimdi yine beraber sahneye adımlarını atan Ayhan Işık ve Belgin Doruk ile, 14 yılın sinema aktörü İzzet Günay, bonolar ülkesinden geldikleri peşin para ülkesinde her gece aynı yerde dinleyicilerinin karşısında randevulaşacak.

01 Nisan 1973 – Milliyet

Ayhan Işık’ın 1974 senesinde çıkardığı 45’lik plak;

  • kartal-tibet-ediz-hun

    Ediz Hun ve Kartal Tibet Türk Sineması’nı Anlattı

    Perdede insanı bir hamlede harcayabilirler… Ediz Hun, lüks telakki edilen otomobilin…
Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Magazin Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir