orman-yangini

Şehrin üzerini duman bulutları kapladı ve bazı semtlere kül yağdı. Yangın şehrin etrafında binlerce dönüm araziye yayıldı.

Orman yangınları İzmir’i kesif bulutlar altında bırakmıştır. 11 yerde çıkan orman yangınları dün İzmir’i çepeçevre sarmış, şehrin üstünü kesif duman bulutları kaplamıştır. Bazı semtlere de kül yağmıştır.

Havaların adamakıllı ısınması ve öğleden sonraki şiddetli rüzgar yüzünden yangınlar kısa zamanda gelişerek binlerce dönüm sahaya yayılmıştır.

Seydiköy bölgesinin Yeniköy’ünde çıkan orman yangınının bastırılması için vak’a mahalline 200 asker sevkedilmiş, 300 asker daha istenmiştir. Değirmendere bölgesinin Gölova mıntıkasındaki orman yangını devam etmekte olup, bölge şefi ile muhafaza memurları yangın mahalline gitmişlerdir. Yamanlar bölgesinin Asarlık ve Karagöl mıntıkalarında çıkan orman yangınları ile bütün şiddetiyle devam etmekte ve rüzgar dumanları şehrin üstüne getirmektedir.

izmirde-orman-yanginlariYangın yerlerinde mükellefler ve askeri birlikler alevlerle mücadele etmektedir. Seferihisar’ın Ürkmez bölgesindeki orman yangınının da söndürülebilmesi için, bölge şefi ile kaymakam mücadele ekipleri teşkil etmişlerdir.

Diğer bölgelerde başlıyan nispeten ufak çapta 6 yangın da mükellefler tarafından söndürülmüştür.

18.08.1960 – Milliyet

İzmir’deki orman yangınlarının kasten çıkarıldığı anlaşıldı.

İzmir elvarında, günlerden beri devam eden ve binlerce dönüm ormanın kül olmasına sebebiyet veren yangınlar, dün itibariyle kontrol altına alınmış ve bazı orman yangınları söndürülmüştür.

Orman yangınları İzmir ilini günlerdir sarmıştır. Yangın sahalarında iki gündür uçakla tetkikler yapan İzmir Valisi Burhanettin Uluç, dün yaptığı basın toplantısında ormanların “tarla açmak” maksadiyle yakıldığına kanaat getirdiğini bildirerek şöyle demiştir;

Köylü vatandaşlarımızdan mükellef olarak yangını söndürmeğe davet edildikleri halde bunu benimsememişler ve çoğu köy kahvehanelerinde oturmayı tercih etmişlerdir. Bu durum karşısında;

1-) Bugünden itibaren yanan yerlerde tarla yapanlar hakkında kanuni muamele yapacağımız gibi, bu mıntıkaları ekenlerden mahsullerini almak için kanuni formülleri araştıracağız.

2-) Orman yangını söndürme teşkilatının kurulması için teşebbüse geçmiş bulunuyoruz. Zira asker ve mükelleflerle orman yangınlarının söndürülemeyeceği anlaşılmıştır.

3-) Yangınların bomba kullanılarak söndürülmesi hususunda da, Devlet Başkanı Orgeneral Cemal Gürsel’den ricada bulunduk.

Orman yangınları Manisa’ya da yayıldı

Manisa’nın tekeli köyü civarında çıkan yangın genişleyerek, Karataş, Dede ve Çamlıtaş Dağlarına da sirayet etmiştir. Yangın bazı köyleri tehdit etmektedir.

20.08.1960 – Milliyet (İlk haberden iki gün sonra çıkan bir başka haber)

İzmir’de bu sene 100 orman yangını oldu

1961’de orman yangınlarına karşı yeni tedbirler alınacak ve tesisler tevsi edilecektir. Öte yandan, 1960 yılı içerisinde İzmir bölgesinde ikisi son yılların en büyük yangını olmak üzere, 100 orman yangını çıkmıştır. Bu yangınlarda 3841 dekarlık arazi tamamen yanmıştır.

02.12.1960 – Milliyet (1960 yılı sonlarına doğru çıkan bir başka haber)

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Haber Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir