gulen-esek

İzmir sokaklarından, günlük ortalama 270 kilogram civarında çöp toplayan İzmir Konak Belediyesi’ndeki kadrolu eşekler, yıllık izin ve tatil imkanları olmadığı için, temizlik işçilerinin yapmış olduğu grev ile birlikte ilk defa rahat nefes alarak semerlerini çıkardılar.

kadrolu-esekler
Kadrolu eşekler, grev kapsamı dışındaki üç işçi tarafından bakılıyor. İşçiler, ahırları temizliyor ve belediyenin bordrolu eşeklerinin karnını doyuruyor.

Konak Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü işçileri greve gidince, eşeklere gün doğdu. Konak Belediyesi‘nde kadrolu olmalarına karşın, yıllık izin ya da tatil gibi olanakları bulunmayan ve karın tokluğuna çalışmak zorunda kalan kadrolu eşekler, grevle soluk aldı. Sırtlarına her gün vurulan semerler çıkartıldı, bir kenara istiflendi. Eşeklerin sırtları, grev başladığı günden bu yana ne semer ne de küfe yüzü gördü.

Konak Belediyesi’nin merkeplerine, grev kapsamı dışında üç işçi bakıyor. Üç vardiya çalışan işçiler, ahırları temizleyip eşeklerin karnını doyuruyor. Ahıra girdiğimizde bizi elinde süpürgesiyle çevreyi süpürüp temizleyen Hacı Yılmaz karşılıyor. 29 yaşında, evli ve üç çocuklu olduğunu öğrendiğimiz Hacı Yımaz, 6 yıldır merkeplerin bakıcılığını yaptığını söylüyor. Yaptığı işten yakınmıyor.

“Köylü çocuğuyuz. Anlarız bu işlerden” diyor. Ardından grev ve ücret artışı isteği ile ilgili olarak, “Çoluk çocuğumuzla, normal bir şekilde hayatımızı devam ettirebileceğimiz bir ücret istiyoruz” diye ekliyor.

Konak Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Ramazan Baran’ın söylediğine göre, kadrolu eşekler günde 100 kg. saman, 509 kg. arpa ve 30 kg. da kepek tüketiyor. Baran, merkeplerin günlük ortalama maliyetlerinin 90 bin lira, aylık maliyetlerinin ise 2 milyon 700 bin lira olduğunu söylüyor.

İzmir sokaklarını her gün köşe bucak dolanan eşekler, günlük 270 kg çöp toplayarak karın tokluğuna çalışıyor.

Baran’ın verdiği bilgiye göre, her bir merkep günde 270 kg. çöp topluyor. Merkeplerle günde toplanan çöp miktarı ise toplamda 9,5 tonu buluyor.

12 Ağustos 1992 – Cumhuriyet

Haberle ilgili not: Eskiden hemen hemen bütün şehirlerimizde, çöpler kadrolu eşeklerin yardımı ile toplanır, eşekler belediyelerin temizlik elemanları olarak kullanılırdı. Günümüzde hala bazı belediyelerin bu uygulamayı devam ettirdikleri bilinmektedir.

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Haber Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir