hudaverdi

Senaryosunu Sezgin Burak’ın yazdığı, yönetmenliğini ise Lale Oraloğlu‘nun yaptığı “Bizimkiler: Hüdaverdi-Pırtık” isimli filmin çocuk oyuncusu, Hüdaverdi rolündeki Önder Tekin, o eski günleri özlemle andığını ve yeniden sinemaya dönmek istediğini söylüyor. Haldun Dormen, Suna Pekuysal, İhsan Yüce ve Ercan Yazgan gibi usta oyuncuların oynadığı 1971 yapımı filmde, Pırtık rolünde Ercan Yazgan oynamıştı.

ezilenler-1975-ahmet-mekin-meral-zeren
1975 yapımı “Ezilenler” filminden bir kare. Ahmet Mekin, Meral Zeren ve Önder Tekin…

5 yaşındayken oynadığı filmle “Hüdaverdi” olarak tanıyıp sevdiğimiz Önder Tekin, Osman F. Seden‘in yönettiği 1975 yapımı Ezilenler isimli filmde de rol almıştır. Ahmet Mekin, Meral Zeren, Reha Yurdakul, Hayati Hamzaoğlu, Turgut Özatay, Seyyal Taner, Yalçın Gülhan, Atıf Kaptan, Benan Öz ve Zeki Tüney gibi oyuncuların rol aldığı bu film, Önder Tekin’in oynadığı ikinci ve son film olmuştur.

Hüdaverdi’nin çizeri Sezgin Burak kimdir?

burak-sezgin
Burak Sezgin

Aslında “Hüdaverdi” filmi bir seri olarak düşünülmüşse de, filmin senaristi Sezgin Burak’ın ölümü üzerine film seri olarak çekilememiştir. Sezgin Burak, tıpkı Süleyman Turan gibi bir karikatürist ve çizgi roman yazarıdır. 1964 senesinde gazetede yayınlanmaya başlayan Bizimkiler (Hüdaverdi) karikatür serisi günlük olarak gazetede yer bulmuş, 1971 yılında ise sinemaya aktarılmıştır. 1966 senesinde Milano’da düzenlenen bir reklam yarışmasında birinci olan Sezgin Burak, aynı sene “Tarkan” serisini çizmeye başlamıştır. Tarkan, daha sonra 6 filmlik bir seri ile beyaz perdeyle buluşmuştur.

Yaşar Kemal‘in “İnce Memed” ve “Ağrı Dağı Efsanesi” isimli romanlarını da resimlendiren Sezgin Burak, 1978 yılında geçirdiği bir buhran sonrasında, misafir olarak bulunduğu bir binadan atlayarak intihar etmiştir.

suna-pekuysal-hudaverdi
Suna Pekuysal ve Hüdaverdi aynı karede.

Hüdaverdi (Önder Tekin) o günleri çok özlüyor

Bu olay sonrasında, Hüdaverdi Önder Tekin’in hayalleri yarıda kalmıştır. Bu günlerde, memleketi Gaziantep’te 22 yıl makine ve satın alma müdürü olarak çalıştıktan sonra emekli olan Önder Tekin, yeniden sinemaya dönmeyi arzuladığını söylüyor.

Önder Tekin, tiyatrocu olan babasının girişimi ile sinemaya başlıyor. Çizgi roman olarak gazetede yayınlanan Hüdaverdi beyaz perdeye aktarılacağı zaman, çocuk oyuncu için gazeteye ilan veriliyor. Haylaz, sevimli ve öndeki iki dişi olmayan bir çocuk oyuncu arayan film ekibi, Önder Tekin‘in bu tarife uyduğunu görünce onu filmde oynatmaya karar veriyor. Hüdaverdi (Önder Tekin), o günleri şu sözlerle anlatıyor;

onder-tekin
53 yaşındaki Önder Tekin’in bugünkü hali.

“Hiçbir zaman argo kelimeler kullanmadık, komedi yaparken de seyirciyi güldürecek şekilde yaptık. Bazı sahnelere sonradan gülersiniz, bak filmin gülünmesi gereken komik sahnesi buradaymış dersiniz. Şimdiki filmlerde daha baştan gülüyorlar. Hüdaverdi bir kez çekildi ve fenomen oldu. Çocuğun filmde yapmış olduğu hareketler çok sevilmişti. Setten unutamadığım hatıralarım var. Yemek salonu vardı, orada top oynamayı çok seviyordum. Rahmetli İhsan Yüce’nin giymiş olduğu pantolonun kurdelesini çekiştirirdim. Küçük bir köpek vardı, onunla gezer, oynardım. Hatta beni film setinde bir defasında sürüklemişti. Lale Oraloğlu’nu ne zaman görsem, ne istesem hemen alıyordu. Mesela filmin yağmurlu bir sahnesinde ağır bir gribe yakalanmıştım. Hastalanınca filme ara vermişlerdi.”

hudaverdi-onder-tekin
Hüdaverdi filminden bir kare.

 

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Magazin Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir