hoscakal-yarin-berhan-simsek
reis-celik
Filmin yönetmeni ve senaristi Reis Çelik

“Işıklar Sönmesin” filminin yönetmeni Reis Çelik, bir kuşağın hikayesini, “Hoşçakal Yarın” isimli film ile beyaz perdeye taşıyor. Başrolünü Tarık Akan‘ın oynayacağı Hoşçakal Yarın’da, Gaziantep Belediye Başkanı Celal Doğan da rol alacak.

Gaziantep Belediye Başkanı Celal Doğan, 1968 kuşağının hikayesini anlatan “Hoşçakal Yarın” adlı filmde, dönemin belediye başkanını canlandıracak. Protest müzik sanatçısı Ferhat Tunç da, çekimine 13 Eylül’de başlanacak olan filmde, başkanın gençliğini oynayacak.

Hoşçakal Yarın filminden bir sahne; Deniz Gezmiş (Berhan Şimşek) idam sehpasında son sözlerini söylerken…

“Işıklar Sönmesin” isimli filmle tanınan Reis Çelik‘in yöneteceği “Hoşçakal Yarın” filminde, sinema ve sahne dünyasından pek çok ünlü rol alıyor. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının hayat hikayesi doğrultusunda yönlendirilen filmde, Deniz Gezmiş’i Berhan Şimşek, arkadaşları Yusuf Aslan‘ı Bülent Düzgün, Hüseyin İnan‘ı Bülent Çolak, Deniz Gezmiş’i evinde saklayan Sevim Onursal‘ı sanatçı Melike Demirağ, İstanbul Üniversitesi Rektörünü ise ses sanatçısı Suavi oynayacak.

15 bin figüran kullanılacak

Dönemin etkin kişilerinden, MİT kaynaklarına kadar, 7 yıldır araştırma yaptığını belirten Reis Çelik, başrolün Gezmiş ve arkadaşlarının avukatı Halit Çelenk‘in hayatını oynayacak Tarık Akan‘a ait olduğunu söylüyor.

Tuncer Necmioğlu ve Orhan Aydın’ı filmde avukat rolünde izliyoruz.

Müjdat Gezen, Mine Kutbay, Orhan Aydın, Tuncel Kurtiz‘in de içinde bulunduğu 300 ana karakter dışında, 6. filonun denize dökülüşü için 10 bin, İstanbul Üniversitesi’ndeki ilk boykotun çekimi için ise 5 bin kişilik bir figürasyon ekibi kullanılacak.

Gaziantep, Sivas, ODTÜ, Beyazıt gibi mekanlarda çekilecek filmde, 68 kuşağı üzerindeki belirsizlikler, yargı aşamasındaki eksiklikler sorgulanacak.

04 Eylül 1997 – Milliyet

tuncel-kurtiz
Filmde Tuncel Kurtiz, cezaevi komutanını oynuyor.

Not: Filmde Tarık Akan rol almamış, avukat Halit Çelenk’i Tuncer Necmioğlu oynamıştır. Yine Melike Demirağ‘ın yerine Bengi Heval Öz, Yusuf Aslan’ı oynaması planlanan Bülent Düzgün yerine de Mazlum Çimen rol almıştır. Filmde Ferhat Tunç öğrenci, Suavi ise tutuklu rollerinde oynamış, tiyatro sanatçısı Orhan Aydın, Yusuf Aslan’ın avukatı rolünü üstlenmiştir. Müjdat Gezen, Mine Kutbay ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan filmde rol almamıştır.

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Haber Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir