halit-kivanc-cenk-koray

Duygu Asena’nın, “Sevgili Halit Kıvanç” başlığı ile 1998 senesinde Milliyet Gazetesi’nde yayınlanan köşe yazısı…

Öncelikle Halit Kıvanç Kimdir?

halit-kivanc-bbc-radyo
BBC Radyo’da program sunarken…

Bu günlerde 94. yaşını kutlayan Halit Kıvanç, çok uzun yıllardan bu yana sunduğu Tv ve radyo programları ile çok sevildi. Mütevazi kişiliği, sevecenliği, güler yüzü, muhteşem hayat enerjisi ve tatlı dili ile tüm halkımızın gönlünde taht kurdu. Toplumun her kesiminden, herkes çok sevdi onu. Kaleme aldığı 16 kitapla anılarını ölümsüzleştirdi ve birikimini bizlerle paylaştı.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan 1926 doğumlu Halit Kıvanç, Hürriyet, Milliyet, Güneş, Tercüman gazeteleri başta olmak üzere çok sayıda gazete ve dergide yazarlık ve yöneticilik yaptı. Uzun yıllar Trt Radyo 1’de maçları onun anlatımıyla dinledik. Tamı tamına 10 Dünya Kupası’nın finalini onun sesiyle duyduk.

Bir röportajında erken konuşmaya başladığını ve sonra bir gün birden sustuğunu ifade eden Halit Kıvanç, bununla ilgili olarak şunları söylüyor;
“O zaman komşular demişler ki ‘nazar değdi’, çocuk vaktinden önce konuşmuştu, bak sustu. Nazarı gidermek için hemen komşunun biri gitmiş evindeki kafesi getirmiş, kafesin içinde de kanarya kuşu. Suyu almışlar bana içirmişler ki kanarya gibi ötsün diye. Ben ertesi gün yeniden konuşmaya başlamışım.”

halit-bulbin-kivanc
Yaşam enerjisini borçlu olduğunu söylediği, 64 yıllık eşi Eczacı Bülbin Kıvanç…

Hakimliği bırakıp gazeteciliğe başladı

Doğu’nun bir ilçesine hakim olarak atanan, ancak araba yolu olmadığı için 3 ay sonra istifa eden Kıvanç, Gazeteciliğe Milliyet Gazetesi’nde başladı. 1955 yılında evlenen Halit Kıvanç’ın 63 yaşındaki oğlu Ümit Kıvanç da, önemli  gazeteci yazarlarımızdan biridir.

Kıvanç, Hadi Anlat Bakalım, Zaman Zaman İçinde ve daha birçok televizyon programının sunuculuğunu yaptı. Özellikle spor alanındaki sunumlarıyla 100’ün üzerinde ödül aldı.

Aşağıdaki köşe yazısında, 2006 senesinde yitirdiğimiz Türk Edebiyatı’nın önemli yazarlarından biri olan Duygu Asena’nın, Halit Kıvanç ile ilgili duygu ve düşüncelerini okuyacaksınız.

Sevgili Halit Kıvanç;

Pertev Naili Boratav ölmeden önce hakkında düşünülenleri öğrenseydi fena mı olurdu? Bugüne kadar onun için kim ne yazdı hatırlıyor musunuz? Öldükten sonra Boratav’ın ne kadar önemli bir kişi olduğu yazıldı konuşuldu, sütun sütun çok güzel yazılar çıktı. Keşke o yaşarken, bir gün saptansaydı, (örneğin doğum günü) ve herkes düşüncelerini yazsaydı kim bilir ne kadar mutlu olurdu, belki de bu kadar sevildiğini, beğenildiğini bilince daha mutlu ölürdü.

Epeydir bunu düşünüyorum. Medya mensupları bir karar alsa, her ay yaşayan bir kişiyi gündeme getirse ve insanlar o kişi hakkında düşündüklerini yazsalar, televizyonlar onun için özel programlar yapsalar. Elbette sevdiğimiz kişilerin ölümlerinin ardından yazacağız ama benim gönlüm istiyor ki, bunları asıl bilmesi gereken insan o kişi. Yazılanları okuyunca asıl mutlu olacak kişi o.

erkan-yolac-orhan-boran
Bu fotoğraf karesi için, Cenk Koray ve Altan Erbulak da bu karede olmalıydı diyor.

Bir komite olsa, bu komite her ay birini saptasa, yaşı kaç olursa olsun o değerli insanı gündeme getirse, o da kendisi için neler düşünüldüğünü, ölünce hakkında neler yazılacağını bilse, sevinse.
İnanın üzülüyorum, hele ölen kişi çok gündemde, popüler biri değilse ölümünden sonra çıkan yazılar içimi burkuyor, yaşarken niye yapılmadı diye. Bazen ben kendi kendime yapayım diyorum ama konu ettiğim kişi, “ben sana ölümü mü çağrıştırıyorum” diye kızarsa diye çekiniyorum.

Aslında ölümden söz etmek de anlamsız değil ki, nasıl olsa herkes ölecek. Üstelik bunun sırası da yok. Örneğin ben bugün Halit Kıvanç’tan söz etmek istiyorum. İkimizden biri ölmeden önce Halit Kıvanç benim kendisi hakkındaki duygularımı neden bilmesin? Ben onun benim için düşündüklerini biraz okuyabildim de.

halit-kivanc-ayhan-isik
Halit Kıvanç ve Yeşilçam’ın yakışıklı jönü Ayhan Işık…

Kitabı da kendisi gibi; İçinde kötü hiçbir şey yok

“Hadi Anlat Bakalım” adlı anı kitabı aynı Halit Kıvanç’a benziyor. Yani içinde kötü hiçbir şey yok. Her şey güzel, iyi, iyimser, güler yüzlü, eğlenceli, iyi niyetli, dedikodudan, kötülükten uzak.
“….Milliyet’in ilk güzelini doğrusu herkes çok beğenmişti. Yarışmaya takma adla girmiş, kazandıktan sonra gerçek kimliğinin İnci Asena olduğunu açıklamıştı.” işte böylece Kıvanç beni de geçmişe götürüyor kitabında ve Londra’daki Dünya Güzellik Yarışması sırasındaki karşılaşmamızı bakın nasıl anlatıyor;

halit-kivanc-cem-karaca
Halit Kıvanç’ın 1978 senesinde sunduğu “Zaman Zaman İçinde” isimli programının konuklarından biri de Cem Karaca

“….Kraliçemiz İnci’ye ailesinden Duygu refakat ediyordu. Üniversiteli bir genç kız… kardeşine güç vermek için yanında. Sakin, kendi halinde görünüşlü ama kafasının dolu olduğunu her haliyle belli eden, kültürlü bir kız. Sonraki yıllarda Babıali’de iyi arkadaş olacağımız Duygu Asena…. Londra’da onu tanıdığımda kardeşinin tacı vardı. Ama Duygu ne zaman “Kadının Adı Yok” deyince şöhret kapısını aralayacaktı. Duygu ile hep iyi arkadaş kaldık, belki de benim, yürekten kadın – erkek eşitliğine inancımın etkisi olmuştur bunda.”

halit-kivanc-mac-spikeri
Canlı yayında maç anlattığı Trt Radyo 1 yılları…

Seni anladım ve sevdim

Hayır Halit Kıvanç… Dost kalabilmemizin benim için tek bir nedeni var, ben seni anladım ve sevdim. Çünkü senin ağzından bir gün bile birisini kötülediğini duymadım, asla birisine zarar verebileceğine inanmıyorum, hep güldün ve hep iyilik istedin. Bir gün anılarını yazacağını söylediğinde, “kötü şeyleri eleyeceksin, eminim hep iyileri yazacaksın” demiştim. Kitabı okudum, aynı senin gibi işte… Herkes iyi, herkes güzel, her şey sevimli.

halit-kivanc-sezen-aksu
Sezen Aksu’nun yeni meşhur olduğu yıllar…

Sevgili Halit, sen benim hep sevdiğim ve her zaman, “güvenilir, iyi insanlarım” arasına koyduğum bir dostumsun. Şimdi bana söz ver, eğer senden önce ölürsem benim için daha uzun bir yazı yazacaksın… sen benden önce ölürsen emin ol seni çok sevdiğimi içeren daha uzun bir yazı yazacağım. Ama işte birimiz ölmeden önce, kitabını bahane edip bunları bilesin istedim.

Duygu Asena
21 Mart 1998 – Milliyet

2017 senesinde Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanan ve Cengiz Semercioğlu’nun gerçekleştirdiği Halit Kıvanç röportajını da mutlaka okumalısınız…

Halit Kıvanç’ın, Bodrum’daki yazlığına Bayram ziyaretine giden Cengiz Semercioğlu, Halit Kıvanç’ın elini öpmek ister. Kıvanç, Semercioğlu’nun elini öpmesine izin vermez ve espriyi patlatır;
“El öptürmem, yaşlı sanırlar…”

Tebessüm içinde okuyacağınızı düşündüğümüz röportaja, şuraya tıklayarak ulaşabilirsiniz…

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Haber Servisi

3 Yorumlar

  1. […] sunuculukla spikerliğin karıştırıldığını söyleyen Erkan Yolaç, ikisinin farklı kavramlar olduğunu […]

    Yanıt Ver

  2. […] Kayahan konuk olmuştu. Susam Sokağı’nda daha önce de, Elçin Temel, Mazhar-Fuat-Özkan, Halit Kıvanç, Erkan Yolaç, ekran başındaki miniklere seslenme olanağı […]

    Yanıt Ver

  3. […] sunduğu müzik-eğlence programı Bir Başka Gece, Bülent Özveren’in sunduğu Banko, Halit Kıvanç‘ın o muhteşem sunumuyla Hadi Anlat Bakalım, Erkan Yolaç ile Evet Hayır, Cenk Koray ile […]

    Yanıt Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir