haldun-dormen

İstanbulluların pek rağbet gösterdiği şirin ve sempatik tiyatromuz “Küçük Sahne”nin perdesi gene 30 Eylülde açılacak. Fakat bu yıl ki açılış, bir başka türlü olacak. Çünkü salonu genç ve istidatlı rejisör Haldun Dormen kiraladı.

cep-tiyatrosu
Cep Tiyatrosu’nda sahneye konan ve büyük başarı kazanan “Martre Pierre Pathlein” adlı piyesten bir sahne.

Haldun Dormen ismi, tiyatro sevenlerin beş yıl öncesine kadar duymadıkları bir isimdi. Bugün ise şehrimizde değil, memleketimizin diğer birçok şehirlerinde de biliniyor. Galatasaray Koleji‘nde okurken, “Üç Duvarlı Dünya”nın sihirli cazibesine kendini kaptıran ve Amerika’ya giderek Yale Üniversitesi‘nde rejisörlük ve aktörlük tahsil eden Haldun Dormen‘in, Beyoğlu’nun ufacık bir sokağında kendisi gibi tiyatro sevdalısı gençlerle birlikte kurduğu “Cep Tiyatrosu”, İstanbulumuzun yegane sanat yapan sahnesi olarak üç mevsimdir tiyatro severler tarafından alkışlanıp duruyor. Cep Tiyatrosu, azim ve sebatla yoktan neler var edilebileceğinin en beliğ misalidir.

Haldun Dormen, Muhsin Ertuğrul ile tanışıyor

tiyatrocu-haldun-dormen
Rejisör ve aktör Haldun Dormen’in, geçenlerde Tercüman Gazetesi’ni ziyaretinde alınmış bir resmi.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, Haldun Dormen’i tahsilini bitirip yurda döndüğü zaman kimse tanımıyordu. Buna karşılık Haldun Dormen de kimseyi tanımıyordu. Ama bir şeyler yapmak istiyordu. Bir arkadaşı onu Muhsin Ertuğrul ile tanıştırırken, bir başka arkadaşı ise kolejli ve Galatasaraylı birkaç gencin kurduğu “Tiyatro Derneği”ne götürüyordu. Haldun, Muhsin Ertuğrul ile bir müddet Küçük Sanhe’de çalıştı. Aynı zamanda da hemen tanışıp kaynaştığı Tiyatro Derneği’nde amatör bir tiyatro kurdu. İlk olarak Bebek’teki Galatasaray lokalinde meydan tiyatrosu tarzında bir Molyer oynadılar. Oyunun sonundaki alkışların çokları onların şevkini arttırdı ve hemen o yaz Kadıköy’de bir otelin salonunda Goldoni‘nin “Yalancı”sını yine meydan tiyatrosu şeklinde temsil ettiler. Başarıları yeni hamlelere neden oldu ve kışın Cep Tiyatrosu’nu tesis ediverdiler. Üç yıldır da birbirinden güzel ve takdir toplayan eserleri İstanbullulara seyrettirdiler.

Profesyonel tiyatro çalışmalarına ilk adım

Bunlar hep güzel şeylerdi ama yetmezdi. Haldun Dormen hep amatör çalışamazdı. Çalışmamalıydı. Evvelki yaz bir Yaz Tiyatrosu kurarak “Papaz Kaçtı” isimli İngiliz komedisi ile profesyonellik denemesine girişti. Evvelkiler gibi bu hareketi de başarı sağladı. Ancak müessif 6-7 Eylül Olayları ve bunu takip eden üzücü günler, Yaz Tiyatrosunun programını tamamlayamadan dağılmasına sebep oldu.

Haldun Dormen’i evinde ziyaret ederek sorularımızı sorduk

haldun-dormen-roportaji
Rejisör Haldun Dormen evinde muhabirimize cevap vermeden evvel düşünüyor.

Şimdi ise Haldun Dormen devamlı bir sahneye sahip olmuş bulunuyor. Bu çok önemli bir şeydir. Böylece Dorman asıl gayesini gerçekleştirebilecek duruma gelmek üzeredir. Tasavvurlarını kendisinden işitmek için onu Çiftehavuzlar’daki evinde ziyaret ettik. Bu ev Haldun’un, bütün hareketlerinin beşiği olmuştur. Projeler burada hazırlanır, hatta provaların çoğu burada yapılır. Papaz Kaçtı piyesi tamamiyle bu evin bahçesinde meydana gelmiş ve bilahare sahneye oturtulmuştur.

İlk sualimiz ne olabilirdi? “Küçük Sahne’yi aldığınız doğru mu?” Tabi biz de bunu sorduk.

– Küçük Sahne’yi almam tahakkuk etti. Bize biraz küçük gelecek ama önümüzdeki yıllar için bazı şeyler düşünüyorum.

– Ne gibi mesela?

– Mesela tiyatro için uygun bir bina almak veya yaptırmak gibi.

– İlk olarak hangi eseri oynayacaksınız? Provalara başladınız mı?

– Provalara bu hafta içinde başlayacağız. Perdemizi de 30 Eylülde, Ugo Betti‘nin “Kraliçe ve Asiler” adlı oyunu ile açacağız. İki kadro halinde çalışıp, iki ayrı piyes oynayacağız. İkinci hafta içerisinde de diğer piyesimiz olan “Şirin Teyze”nin prömiyerini yapacağız.

– Kadronuz ne kadar?

– 25-30 kişi ve hepsi üniversiteli. Bunun için kaliteli bir tiyatro kurduğumuza eminiz.

– Cep Tiyatrosu ne olacak?

– O da temsillere devam edecek ve 1 Kasımda açılacak. Bizim tiyatromuzun esası da zaten Cep Tiyatrosu elemanlarıdır.

– Mesela kimler var?

– Altan ve Altanterim gibileri…

– Cep Tiyatrosu elemanlarını nereden tedarik edecek?

– Tabii dışarıdan. Amatörleri alıp yetiştirecek. Fakat biliyor musunuz? Bu yıl tahmin edemeyeceğiniz kadar talep var Cep Tiyatrosu’na. Mesela bir rol için 15-20 kişi talip oluyor.

14 Ağustos 1957 – Tercüman

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Magazin Servisi

Bir Yorum

  1. […] beş günde bir ekranlarımıza gelecek olan programın sunucusu Haldun Dormen ise şunları söylüyor; “Bu tipte başka programları da yönettim. Bu seferki programın […]

    Yanıt Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir