baba-hakki

Bir müddet evvel, bir dizi maç yapmak için Amerika’ya giden Beşiktaşlılar şehrimize geldi.
besiktasin-amerika-turnesi-1950

Baba Hakkı lakablı teknik direktör Hakkı Yeten; “Biz daha iyi oynadık.”
Amerika turnesinde 7 maç yapan Beşiktaş, 5 galibiyet, 1 beraberlik ve 1 de mağlubiyetle yurda dönmüştür. Beşiktaş, sırasiyle New York karmasını 5-3, Chicago karmasını 5-2, Amerikan milli takımını 5-0, New York All Star takımını 5-0, Phidelphia karmasını 7-1 yendi. New England karması ile ise 1-1 berabere kalmıştır.
Beşiktaş’ın Amerikan All Stars takımını 5-0 yendiği karşılaşmanın gollerini, Süleyman Seba (1), Recep Adanır (2) ve Şükrü (2) kaydetmiştir. Tek mağlubiyetini ise İngiliz takımı Mançester United’e karşı 2-1 yenilerek almıştır.

Bir müddet evvel Amerika’ya giderek orada muvaffakiyetli bir turne yapan Beşiktaşlı futbolcular dün gece 22.30’da uçakla şehrimize dönmüşler ve büyük tezahüratlarla karşılanmışlardır. Kurbanlar kesilmiş ve birkaç yüz kişiyi bulan kalabalık oyuncuları omuzlar üstünde gümrüğe kadar taşımışlardır. Bu arada futbolcular kendileriyle konuşan gazetecilere şunları söylemişlerdir:

Kafile reisi Sabri Usoğlu;
“Amerikalılar bizi çok iyi karşıladılar. Biz seyahate başlarken orada yapacağımız maçlardan ziyade, centilmence hareket tarzını prensip ittihaz etmiştik. Bunda da muvaffak olduk.

Futbolculuk yıllarında, seyirci tarafından Baba Hakkı lakabıyla anılan ve Beşiktaşlıların gönlünde taht kuran teknik direktör Hakkı Yeten; “Mançester maçında şanssızdık”
besiktasin-amerika-turnesiTeknik Direktör Hakkı Yeten;

“Seyahatimiz yorucu olmakla beraber çok zevkli geçti. Mançester United’le olan maçımızda oyunun heyeti umumiyesine biz hakim olmakla beraber, kazanabileceğimiz bir maçı şanssızlıktan kaybettik.”

Şükrü;
Amerikalılar tekniğe dayanan bir oyundan ziyade enerjik bir oyun oynuyorlar. Amerika’daki Türklere gelince; hiçbiri bir baltaya sap olamamış.”

Çengel Hüseyin;
Amerika tahminimizin fevkinde bir yer. Orada para su gibi akıyor. Kabare, kahvehane gibi yerler sabahlara kadar açık. Sanki insanlar hiç uyumuyor gibi. Amerikan kızları da fevkalade sempatik ve misafirperver.”

Kaleci Mehmet;
“Amerika çok güzel. Zamanımız bol olduğu için epeyce gezebildik. Amerika kızlariyle pek fazla arkadaşlık edemedik zira lisan bilmiyorduk.
Gece maçları, gündüz maçlarına nispetle çok daha güzel oluyor. Halk sanki tiyatroya gidermiş gibi maç izlemeye geliyor.”

Yardımcı Antrenör;
“Çok yorgunum. Söyliyecek bir sözüm yoktur.”

20.06.1950 – Milliyet

baba-hakki
Beşiktaş’ın 38 yaşındayken çıktığı bir maçta tribünler tarafından ıslıklanınca, “Madem seyirci istemiyor ben de bırakırım” diyerek futbolu o maçta bırakan efsane futbolcusu Hakkı Yeten. Nam-ı diğer Baba Hakkı…

Haberle İlgili Not: Geçtiğimiz yıllarda CNN International’ın futbol editörlerinden biri olan James Montague, “Amerikalılar futbolu neden sevmez?” başlıklı bir köşe yazısı yayınlamış, bu yazıda Montague, Beşiktaş’ın 1950 yılında ABD’ye yaptığı bu meşhur turne ile ilgili, o dönem Amerikan milli takımının kaptanlığını yapan Walter Bahr’ın bir açıklamasına yer vermiştir. Walter Bahr, CNN International’ın editörüne yaptığı açıklamada, Beşiktaş’ın Amerika’yı futboldan soğutan takım olduğunu ifade etmiştir.

Ayrıca, Beşiktaş’ın 11 mayıs 1950 – 11 haziran 1950 tarihleri arasında gerçekleştirdiği bu turne, bir Türk takımının katılmış olduğu ilk kıtalar arası turnedir. Teknik direktör Hakkı Yeten (Baba Hakkı), 17 futbolcu ve 6 yönetici ile çıkılan bu turnede kazanılan kupa hala Beşiktaş’ın müzesinde bulunmaktadır.

Baba Hakkı ile İlgili Birkaç Anekdot;

Bir maçta karambol esnasında top kalenin yırtık ağlarından geçiyor. Hakem autu işaret edince tribünler sinirlenerek bir ağızdan hakeme küfretmeye başlıyorlar. Baba Hakkı tribünlere önce “susun” işareti yapıyor. Sonra da sakinleşmeyen tribünlere doğru ilerliyor. Baba Hakkı’yı gören seyirciler susuyorlar. Ancak maç sonunda kızgınlığı hala geçmeyen taraftarın arasından hakemler, ancak Baba Hakkı’yla birlikte stattan dışarıya çıkabiliyorlar.

Yine bir başka maçta kırmızı kart yiyen takım arkadaşı Baba Hakkı’ya döner ve, “çıkayım mı baba” diye sorar. Baba Hakkı’nın çık demesiyle sahadan çıkar.

Futbol hayatı boyunca tek bir kırmızı kart gören Baba Hakkı, centilmenliği ve dürüstlüğüyle gönüllerde taht kurmuştur. Görmüş olduğu tek kırmızı kartın sebebi ise, kalçasına tokat atan rakip oyuncunun suratına tokat atarak karşılık vermesidir. Rakip oyuncu sonrasında durumu hakeme izah etmişse de kart kayıtlara geçmiştir. Rakip oyuncu ve hakem maçtan sonra Hakkı Yeten’den özür dilemişlerdir.

Harp Okulu ile yapılan maçta ilk devreyi 3-0 mağlup kapayan Beşiktaş soyunma odasında Baba Hakkı’nın, “Dönüş biletlerinizi yırtarım, İstanbul’a yürüyerek dönersiniz” sözleri duyulur. Karşılaşmanın ikinci yarısında  6 gol atan Beşiktaş maçı 6-3 kazanır.
Fenerbahçe maçında Beşiktaş 2-0 öndedir ve arka arkaya ataklar yapmaktadır. Baba Hakkı Fenerbahçe takımının kaptanının yanına gider ve “Arkadaşlarına söyle maça biraz asılsınlar. Bu maçın tadı böyle çıkmaz.” der ve sonra tribünleri göstererek; “Bu kadar insan güzel bir maç izlemeye gelmişler ama sizin takım dökülüyor. Söyle arkadaşlarına bir an önce toparlansınlar” der.

Hakkı Yeten, futbolu bıraktıktan sonra Beşiktaş’ta teknik direktörlük ve 3 dönem başkanlık, Türkiye Futbol Federasyonu’nda ise Asbaşkanlık görevlerini yerine getirmiştir. Baba Hakkı 1989 yılında hayata veda etmiştir.
Rahmetle, sevgiyle, özlemle… İyi ki böyle güzel insanların yolu Türk futbolundan geçmiş de bizler de böyle tebessümle onları anıyoruz.

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Spor Servisi

2 Yorumlar

  1. […] burukluğu içinde şunları söylüyor; “Biz Beşiktaş’a ve Türk sporuna mal olmuş futbolcularız. Sezon başından bu yana sakatlıklar belimizi büktü. Ya Metin oynamıyor ya da Ali yok. Bu […]

    Yanıt Ver

  2. […] Beşiktaş ile Şampiyonlar Ligi’nde hiç mağlubiyet almadan gruplardan çıkan Güneş, bir Türk takımı ile bunu başaran ilk ve tek antrenördür. Bir Türk takımının lider olarak gruptan çıkmasını sağlayan ilk antrenör de Şenol Güneş’tir. 6 maçta 4 galibiyetle en çok maç kazanan da yine o olmuştur. Bu 6 maçta atılan 11 golle, Avrupa Kupalarında en çok gol atan takımın antrenörü olma başarısı yine ona aittir. […]

    Yanıt Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir