gazanfer-ozcan-sadri-alisik-cilgin-yenge

Kendi adıyla tiyatro topluluğu da bulunan sevilen tiyatro oyuncusu Gazanfer Özcan, aradan geçen yılların ardından sinemaya dönmüştür. “Çılgın Yenge” isimli sahne oyunundan uygulanan ayni isimli filmde oynamağa başlamıştır.

Gazanfer Özcan, 8 senenin ardından yeniden sinemaya döndü. 1963 yılında rol aldığı “Avare Şoför” filminden sonra kamera karşısına geçmemişti. Üç yıl boyunca İstanbul (Elhamra) Tiyatrosu’nda oynanışı ilgiyle karşılanan “Çılgın Yenge”nin senaryosunu, oyunun da yazarı Sadık Şendil yazmıştır. Yapımcı Özdemir Birsel‘in özenle hazırladığı filmin yönetmeni Sırrı Gültekin, görüntü yönetmeni Manasi Filmeridis‘tir.

cilgin-yenge
Çılgın Yenge film afişi

Tiyatroda İlhan Daner‘in canlandırdığı Amcabey tipini, sinemada Sadri Alışık, Müjdat Gezen‘in canlandırdığı Zeynel Abidin’i Gazanfer Özcan, Alev Sururi‘nin canlandırdığı Çılgın Yenge’yi ise Mine Mutlu oynamaktadır. Böylece iki ünlü komedi sanatçısı Sadri Alışık ile Gazanfer Özcan, ilk kez baba-oğul rolünde kamera karşısına geçmiş olmaktadır. Filmin öbür rollerinde Suna Pekuysal, Sadettin Erbil, Özdemir Baturalp, Metin Turan, Semra Yıldız, Faik Coşkun bulunmaktadır.

Başarıya doğru ilk adımlar

Çılgın Yenge’nin bir özelliği de, tanınmış sinema oyuncusu Belgin Doruk‘un ilk eşi yönetmen Faruk Kenç‘ten olma onaltı yaşındaki kızı Gül Doruk‘un ilk kez bu film ile kamera karşısına çıkmasıdır. Belgin Doruk’un şimdiki eşi Özdemir Birsel, böylece “Çılgın Yenge” filmi ile üvey kızına beyaz perdenin kapılarını açmış olmaktadır.

Çılgın Yenge sahne oyunu, sinematografik bir biçime konularak, senaryoda önemli sayılacak değişiklikler yapılmıştır. Oyunda bulunmayan birçok hareketli dış sahneler filme eklenmiş, kişilerin tipleri çizilirken güldürü öğesi ön plana çekilmiştir.

05 Şubat 1972 – Cumhuriyet

Gazanfer Özcan kimdir?

gazanfer-ozcan-kimdir1931 senesinde doğmuş, 2009 senesinde 78 yaşındayken hayata gözlerini yummuştur. 1955 senesinde oynadığı “Mahallenin Romanı” isimli tiyatro oyunu ile ünlenmiş, ömrü boyunca sahnelerden ve kamera karşısından ayrılmamıştır. Eşi Gönül Ülkü ile birlikte kurduğu Gönül Ülkü & Gazanfer Özcan Tiyatrosu‘nda ve daha pek çok tiyatro sahnesinde rol almış, oynadığı dizi ve filmlerle halkımızın gönlünde yer edinmiştir.

Gazanfer Özcan, 1952 senesinde rol aldığı “İngiliz Kemal Lawrence’a Karşı” filmi ile beyaz perdeyle buluşmuş, 1975 senesine kadar birçok filmde başarıyla oynamıştır. Sonrasında sinemadan uzaklaşan ve tiyatroya ağırlık veren Özcan, 1992 senesinde “Burnumu Keser Misiniz” isimli filmde rol aldıysa da, 2000 senesinde yeniden kameralar karşısına geçtiği Komser Şekspir filmine kadar yeniden sinemadan ayrı kalmıştır. Onu sinemada izlediğimiz son film, 2007 yılında yayınlanan “Beyaz Melek” isimli film olmuştur.

gazanfer-ozcan-ustun-asutay-kuruntu-ailesi
Kuruntu Ailesi dizisinden bir kare; Gazanfer Özcan ve Üstün Asutay…

1949 senesinde Şehir Tiyatroları’nda tanıştığı Gönül Ülkü ile 1962 senesinde evlenen sevilen tiyatrocu, uzun yıllar keyifle izlediğimiz Kuruntu Ailesi (1983-2002) ve Avrupa Yakası gibi dizilerde de rol almıştır. Çok sayıda filmde seslendirme yapmıştır.

Bazı Gazanfer Özcan filmleri

İngiliz Kemal Lawrence’a Karşı – 1952
Çeto Salak Milyoner – 1953
Fındıkçı Gelin – 1954
Aramızda Yaşayamazsın – 1954
Şimal Yıldızı – 1954
Allı Yemeni – 1958
İki Damla Gözyaşı – 1961
Şaka Yapma – 1962
Çılgın Yenge – 1971
Dam Üstünde Çul Serer – 1975
Gülünüz Güldürünüz – 1977
Komser Şekspir – 2000
Beyaz Melek – 2007

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Magazin Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir