fikret-hakan

Ünlü sanatçı şarkıcılıktan kazandığı paralarla tatil köyü kurmağa karar verdi.

Beyaz perdedeki başarısını sahnede de sürdüren genç sanatçı Fikret Hakan, “Dinleyicilerim beni alkışladığı müddetçe sahneyi bırakmayacağım” diyor.

sarkici-fikret-hakan
Sinemadan sahneye geçerek kısa zamanda zengin sanatçılar arasına katılan aktör Fikret Hakan sahnede görülüyor.

Aktörlük ve rejisörlükten sonra şarkıcılığa da başlayan Fikret Hakan (gerçek ismi Bumin Gaffar Çıtanak‘tır), kısa zamanda zengin sanatçılar kervanına katılmıştır. Bugüne kadar sinemadan kazandığı paralarla bir kat ve bir de otomobil sahibi olan sanatçı, “İki aydır sahneye çıkmaktayım ve hayatımdan fazlasıyla memnunum. Dinleyicilerim beni alkışlamaya devam ettikleri müddetçe sahneye çıkmaya da devam edeceğim” demiştir.

Sahnede kazandığı paralarla uzun süredir planını yaptığı bir tatil köyü kurmağa karar verdiğini söyleyen Fikret Hakan, “İlerisi için şimdiden bir yatırım yapıp kimseye muhtaç olmadan sakin bir hayat yaşamak en büyük arzum. Bunun için hayran olduğum Şile yakınlarında en kısa zamanda bir arazi satın alacağım” demektedir.

06 Aralık 1972 – Saklambaç

Fikret Hakan kimdir?

semiramis-pekkan-fikret-hakan-evliligi
İkinci evliliğini Semiramis Pekkan ile yapmış, 66 gün evli kalmışlardır.

Lisede okurken İstanbul Ekspress’te gazeteciliğe başladı, edebiyat dergilerinde hikayeleri yayınlandı. 1950’de Ses Tiyatrosu’nda “Üç Güvercin” adlı oyunla profesyonelliğe geçiş yaptı. 1953’de “Köprüaltı Çocukları” (Renan Fosforoğlu) filminde yan rolle ilk kez kamera karşısına geçti. Aralarında şarkıcı Hümeyra, ve Semiramis Pekkan’ın da olduğu beş evlilik yaptı. (1963’te Lale Sarı, 1964’te Semiramis Pekkan, 1966’da Neşe Can Paşmak, 1971’de Hümeyra, 1989’da ise Fatma Zeynep Mirgün’le evlenmiştir)

Filiz Akın ve Suna Aksu’yla nişanlandı. Alman oyuncu Barbara Valentin, sosyolog Nur Vergin, Semra Sar, Türkan Şoray, Gönen Bozbey ile birlikte oldu. 1955’de “Beyaz Mendil” (Lütfi Akad) filmiyle şöhret oldu ve 70’lere kadar sinemamızın en önde gelen erkek oyuncularından biri oldu. 70’lerden sonra ikinci jönlükten, giderek karakter rollerine geçti. Ünlü French Connection (William Friedkin-1971) filminin kastı için seçildi ama iletişim kuramadığı için oynayamadı.

fikret-hakan-kimdir
Çok sayıda filmde rol alan Fikret Hakan, 3 adet 45’lik plak yapmış, 2 de kitap yayımlamıştır.

1973 senesinde “Cemo/Dedikleri Gerçek İmiş”, 1974’te  Kardaşlar Orkestrası’yla “Löberde/Dostun Gülü” ve 1975 yılında ise “Aşk Uğultusu/Sancı” adlı 45’lik plakları çıkardı. 1971’de şarkıcı olarak gazino sahnelerine çıktı ve 1974’te kafayı bulan adamlarla uğraşmaktan sıkıldığını söyleyerek sahneleri bıraktı. Zerrin Özer ile birlikte TV8’de sunuculuk yaptı. 280 sinema filminde rol aldı ve 5 filmde yönetmenlik yaptı. “Hamal’ın Uşakları” (1997) adlı bir hikaye ve İmbikli Duvar (2002) adlı bir şiir kitabı vardır.

Aldığı ödüller

fikret-hakan-humeyra-evliligi
Fikret Hakan’ın Hümeyra ile evliliği sadece 30 gün sürmüştür…

1965 Antalya Film Festivali’nde Keşanlı Ali Destanı (Atıf Yılmaz) filmiyle “En İyi Erkek Oyuncu”, 1965 İzmir Film Festivali’nde yine Keşanlı Ali Destanı‘yla “En İyi Erkek Oyuncu”, 1968 Antalya Film Festivali’nde Ölüm Tarlası (Atıf Yılmaz) filmiyle “En İyi Erkek Oyuncu”, 1971 Antalya Film Festivali’nde Hasret (Remzi Jöntürk) filmiyle “En İyi Erkek Oyuncu” , 1993 Antalya Film Festivali’nde Yalancı (Osman Sınav) filmindeki rolüyle “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” seçildi, 1997 Antalya Film Festivali’nde “Yaşam Boyu Onur Ödülü” aldı.

 

1974 senesinde yayınlanan 45’lik plağı aşağıdan dinleyebilirsiniz;

dostun-gulu-loberde
Bir dönem Cem Karaca ile de çalışan Kardaşlar Orkestrası ile birlikte çıkardığı “Löberde/Dostun Gülü” 45’liğinin kapağı…
cemo
“Cemo/Dedikleri Gerçek İmiş” 45’liğinin kapağı…
ask-ugultusu
“Aşk Uğultusu/Sancı” 45’liğinin kapağı… Bu 45’likte yer alan iki şarkının da sözleri Fikret Hakan’a, müzikleri ve aranjesi ise Timur Selçuk’a aittir…
Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Magazin Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir