kahveci-erol-tas

Yılın bir numaralı sinema sanatçısı Erol Taş, ilk filminden 5 Lira, son filminden ise 10 bin lira almış

erol-tas-kahvehanesi
Türk perdesinin en kıymetli elemanlarından Erol Taş ocakçı kıyafetiyle. Bu sahne Erol Taş’ın oynadığı bir filmden değil, gerçek hayattan alınmadır ve Cankurtaran’da kendi adını taşıyan kahvenin önünde müşteriye çay getirirken çekilmiştir. Çünkü beyaz perdede gösterdiği sanat kabiliyetine rağmen, filmcilikte istikbale güvenmeyen Taş, boş zamanlarında kahvesini idareye devam etmektedir.

Erol Taş, son yılların en başarılı artistlerinden biri. Ayasofya’yı geçip, tarihi Cankurtaran’a indiğiniz zaman meydanda bahçeli bir kahve gözünüze çarpacak. Tabelasını okuduğunuz zaman hayret etmemek imkansızdır. “CANKURTARAN KAHVESİ NO:18 – EROL TAŞ” Evet! İşte sigara dumanlarının sardığı ve tavla gürültülerinin geldiği kahveye adım attığınız zaman, belinde beyaz önlük, size hoş geldiniz diyen adamın kim olduğunu derhal fark edecek ve hayretler içinde kalacaksınız. Çünkü bir isim benzerliğinin kurbanı değilsiniz; karşınızdaki gerçekten Türk sinemasının bir numaralı karakter artisti, Susuz Yaz‘ın yıldızı Erol Taş’tır.

İstikbali garanti etmek lazım

erol-tasin-kahvesi
Erol Taş çay ocağında…

Yılın yıldızı Erol Taş, hemen şaşkınlığınızı geçirecek ve hemen: “Ne yaparsınız? Sinema güvenilir bir meslek değil. Şöhret de öyle. Bir gün meslekten el ayak çektiğiniz zaman, eski arkadaşlarınızın çoğu etrafınızdan çekilir. İstikbali garanti etmek lazım. İşte bunu düşünerek, filmlerden arta kalan zamanlarda kahvemde çalışıyorum” diyecektir.

İlk filminde 5 liraya oynadı

Erzurum’dan İstanbul’a 2 yaşında gelen aktör, “Daha sekiz yaşlarında iken, elimde tabanca ile hafiyelik oynardım. 1953 yılında ‘Acı Günler’ filminde bir rolde on gün çalıştım. Aldığım para 150 liraydı. Fakat esas şöhretimi, Metin Erksan’ın “Gecelerin Ötesi” filmi ile sağladım. Son filmimden ise 10 bin lira aldım” diyor…

Film seçiyor

erol-tas-yilanlarin-ocu
İyi bir oyuncu olan Erol Taş, mimik zenginliği bakımından da takdir edilmektedir. Yukarıda, sanatçıyı Yılanların Öcü filminin bir sahnesinde görüyoruz.

Erol, bizimle konuşurken bir yandan da ocak ile müşterileri arasında mekik dokuyor, çay, kahve taşıyor, tavla veriyordu. Böyle değerli bir aktörün nasıl boş vakti kaldığına akıl erdiremedik. “Gayet basit” diye cevap verdi. “Çünkü ben her istenilen rolü oynamam. Üstelik de prodüktörler, üç beş kuruş karşılığında insanın sanatını satın almak istiyorlar. Tabii hepsi değil, bazıları… İşte bu bakımdan ben kahvemde az kazanıp, sanatımla hak ettiğim karşılığı alıncaya kadar film tekliflerini reddederim.”

Erol Taş kimdir?

Başarılı aktör Hafıza hanımla evli olup, Metin adında sekiz yaşında bir oğlu ve iki aylık da ikiz kızları vardır. 1926 Erzurum doğumlu olan aktör, ilkokuldan sonra öğrenimine devam etmemiştir. Kendisini şöhrete eriştiren filmler, “Gecelerin Ötesi”, Yılanların Öcü, “Ayrılan Yollar” ve bilhassa “Susuz Yaz”dır. Susuz Yaz filmindeki rolünden sonra şimdi teklifler birbirini takip etmektedir. Erol Taş’ın son filmi ise “Dişi Örümcek”tir…

28 Aralık 1963 – Hürriyet

erol-tas-ve-cocuklari
Filmlerin taş kalpli oyuncusu Erol Taş, 1965 senesinde (bu röportajdan iki sene sonra) eşini kaybedince, üç küçük çocuğuna hem annelik hem babalık yapmak zorunda kalan, altın yürekli bir adamdır.
Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Magazin Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir