yeralti-dortlusu

Sana “iyi şeyler olmuş” Erkin…

Erkin Koray ve Yeraltı Dörtlüsü, İstanbul Kent Sineması’nda verdikleri ilk konserde, “Underground” türünde verdikleri örneklerle başarı topladılar…

Konserin ilk bölümünde Erkin Koray ve Yeraltı Dörtlüsü, Cream, Jethro Tull ve Pink Floyd‘dan çeşitli parçalar çaldı.

Evet! Sana bir şeyler olmuş Erkin… Hem de “iyi şeyler.” Hafta içinde verdiğin konserde, dinleyicilerine bu “iyi şeyleri” anlattın teker teker…

İşte Erkin Koray ve yeni kurduğu Yeraltı Dörtlüsü’nün geçen çarşamba günü verdikleri ilk İstanbul konserinden arta kalan düşünce;

erkin-koray-konseri
Alnından buram buram terler aktı Erkin Koray’ın. Oysa bu terler, ülkemizde yeni kurulmakta olan bir müzik türünü, sulayan, büyüten çabalardı.

Gerçekten de Koray ve Dörtlüsü, konserin ilk melodisinden son noktasına kadar, fikri olarak bütünüyle bir uyuşum içindeydiler. Aslında melodileri ne denli güzel ya da doğru çaldıklarından çok, kabul ettikleri müzik türünü bütünüyle inceledikleri ve korkusuzca sundukları için kutluyoruz Yeraltı Dörtlüsü’nü…

Konserin ilk parçası Cream‘ın, “Strange Brew”u oldu. Birtakım yan etkenlerle, parça, çarpıcı ve şaşırtıcı bir nitelikte icra edilemedi. “A Song For Jefry” de aynı hengame içinde bütünüyle tatminkar olmadı.

Oysa Koray ve Dörtlüsü’nün, “Finders Keepers Loosers Weepers” adlı parça ile başladıkları müzik şenliği, gerçekten dinlemeye değerdi. Small Faces‘ın “Rollin Over” adlı şarkısında Sedat Avcı ve Erkin Koray’ın yaptıkları çift ses, Pink Floyd‘un “Let There Be More Light” adlı melodisindeki sağlam ritm ve duyuş, Yeraltı Dörtlüsü’nün niteliklerini veriyordu. İlk bölümün son parçası olan “Born Under a Badsing” de dinleyenleri sanki koltuklarına gömdü.

Fasıl ve underground

erkin-koray-ve-yeralti-dortlusu
Yeraltı Dörtlüsü

Konserin ikinci kısmı, her tip dinleyici için oldukça yadırgatıcı olabilirdi ama olmadı. Çünkü Erkin Koray yeni arkadaşları ile birlikte, “alaturka” niteliğindeki parçaları, “underground”un içine adet sindirmişti. Birbirine yamanmış iki ayrı müzik türünü değil, iyice kaynaşmış tek bir bütünü dinledik. “Anma Arkadaş”, “Aşk Oyunu”, Nihansın Dideden, bu bölümün göz dolduran parçalarıydı. Özellikle bu son parça da bir “fasıl”ın modernize edilmesi oldukça başarılıydı.

Konserin eksik olan tek yanı ışık düzeniydi. Bu tip bir konserde, müziğe yaraşır derecede kuvvetli ışık oyunlarını boşuna bekledi durdum gözlerimiz.

Her şeyin dışında, alışılmış kuralları zorlama çabasından dolayı, Erkin Koray ve Yeraltı Dörtlüsü’nü candan kutlarız.

İlhan Demirel
10 Ocak 1970 – Milliyet

Erkin Koray kimdir?

erkin-korayin-gencligi24 Haziran 1941’de İstanbul’da dünyaya gelen Erkin Koray, çok küçük yaşlardayken piyano öğretmeni olan Vecihe Koray’dan piyano çalmayı öğrendi. Annesinden aldığı piyano derslerinden sonra da gitar çalmaya başladı. İstanbul Alman Lisesi’nde okurken, arkadaşları ile “Erkin Koray ve Ritimcileri” adlı amatör müzik grubunu kurdu. 1957 senesinde, Galatasaray Lisesi‘nde piyanosuyla ilk konserini verdi.

1962 senesinde çeşitli mekanlarda programlar yapan Koray, aldığı bir teklif üstüne bir yüzünde “Bir Eylül Akşamı”, diğer yüzünde ise “It’s So Long” isimli parçaların bulunduğu ilk 45’lik plağını çıkardı.

1963 ila 1965 yılları arasında, Ankara’da Hava Kuvvetleri Caz Orkestrası’nda solist ve gitarist olarak askerlik vazifesini yerine getirdi.

yeralti-dortlusu
“Ter” grubu… Soldan sağa; Özkan Uğur, Nur Moray, Erkin Koray, Aydın Çakus

Askerden sonra Almanya’ya giden sanatçı, bir sene sonra 1966 senesinde döndüğünde “Erkin Koray ve Yeraltı Dörtlüsü” grubunu kurdu. 1967 yılında çıkardıkları, bir yüzünde “Aşk Oyunu”, diğer yüzünde “Kızları da Alın Askere” adlı şarkıların yer aldığı 45’lik ile büyük bir başarı elde etti ve özellikle “Kızları da Alın Askere” isimli şarkısı halkımızın büyük beğenisini kazandı

Yeraltı Dörtlüsü ile Türkiye’de ilk “underground” müzik akımını başlatan Koray, 1971 yılında “Erkin Koray Süper Grup”, 1972 yılında ise “Ter” adlı grupları kurdu. 1977 senesinde kurduğu “Erkin Koray Tutkusu”, kurduğu son grup oldu ve sonrasında müzik yolculuğuna tek başına devam etti.

erkin-baba
Erkin Baba…

İlahi Morluk, Şaşkın, Fesüphanallah, Esterabim, Arap Saçı, Çöpçüler, Aşka İnanmıyorum, Öyle Bir Geçer, Sevince ve Yalnızlar Rıhtımı gibi onlarca sevilen şarkıya imza attı. “Erkin Baba” olarak halkımızın gönlünde taht kuran Koray, 1999 senesinde çıkardığı “Devlerin Soluğu” isimli albümünden sonra başka albüm çıkarmadı ve uzun süredir sahnelerden uzak.

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Magazin Servisi

Bir Yorum

  1. […] Karaca, Sezen Aksu, Edip Akbayram, Zülfü Livaneli, Erkin Koray, Fikret Kızılok, Doğan Canku, Bülent Ortaçgil, Nilüfer, Nükhet Duru, Osman Yağmurdereli, […]

    Yanıt Ver

  2. […] Yavaşoğulları ve arkadaşları, bu akşam saat 21:00’de Açıkhava Tiyatrosu’nda bir konser […]

    Yanıt Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir