erkan-yolac-kirpik

Evet-Hayır’la geçen 28 yıl

susam-sokagi-kirpik
Susam Sokağı sakinlerinden Kırpık

“Evet-Hayır” yarışmasıyla özdeşleşen ve bütün yarışmacıları pes ettiren Erkan Yolaç, bugün de Susam Sokağı’na konuk oluyor. Yıllarca millete “evet” ya da “hayır” dedirten fakat Susam Sokağı‘ndaki yarışmada yenilen Yolaç, “28 yıldır yarışmacıları yanıltan ben, Kırpık’a yenildim. Bu tabii ki senaryoda belirlenmişti. Ama yine de çok zevkli bir yarışma oldu. Hediye olarak bir Diyarbakır karpuzu bile aldım” diyor.

Günümüzde sunuculukla spikerliğin karıştırıldığını söyleyen Erkan Yolaç, ikisinin farklı kavramlar olduğunu vurguluyor.
“Spiker, bir metni kağıttan okuyan kişidir. Spiker mikrofonik bir sese, düzgün bir fiziğe sahip olmalı ve cümleler arasında iyi lehim yapabilmeli. Oysa sunucunun espri kabiliyeti olmalı, bir metine sadık kalmadan rahatlıkla konuşabilmeli” diyor.

erkan-yolac-susam-sokagi
Erkan Yolaç, Susam Sokağı’na misafir oluyor.

Normal hayatta çok sakin bir yapıya sahip olan Yolaç, sahneye çıktığında değişik bir kişiliğe büründüğünü belirtiyor.
“54 yaşındayım. Günlük yaşamda sakin olmama rağmen elime mikrofon alınca, 25 yaşın hareketliliğini, dinamizmini hissediyorum.”

Yarışmada yarışmacıların “evet” veya “hayır” demelerini sağladığını fakat kendisinin, “Ben kesinlikle yenilmem” diye bir iddiasının da olmadığını belirten Erkan Yolaç, bu yanlış anlama yüzünden normal hayatta çok ilginç olaylarla karşılaştığını söylüyor. Örneğin bir santral memuresinin sorduğu soruya “evet” yanıtını verince, “Evet dedi” diyerek sevinç çığlıkları attığına şahit olmuş.

Giyimine düşkünlüğü ile bilinen sevilen sunucu, güzel giyinmenin mali olanaklardan çok insanın içinden gelmesi ile gerçekleşebileceğini savunuyor. Bu merakının yanı sıra, en büyük zevkinin “deniz eskileri”ni toplamak olduğunu ve koleksiyonunda çok ilginç parçalar bulunduğunu söyleyen Yolaç, “Dev midye kabuklarından, eski gemi lambalarına kadar oldukça zengin olan koleksiyonumda en çok masa haline getirdiğim 180 cm çapındaki gemi dümenini seviyorum” diyor.

17 Ocak 1990 – Milliyet

Kısaca Erkan Yolaç kimdir?

24 Şubat 1935 tarihinde Kırklareli ilinin Babaeski ilçesinde dünyaya gelen Erkan Yolaç, Saint Joseph Lisesi’nde sınıfta kalınca Kenan Evren Lisesi’ne devam eder. Yolaç, Bulgaristan göçmeni babasının işi nedeniyle Karabük’e taşınınca, liseyi Kastamonu Lisesi’nde yatılı olarak okumuştur.

Babasının yakın bir arkadaşının vesile olması ile Belediye Fen Dairesi’nde işe başlayan Erkan Yolaç’tan, bir gün eline mikrofon verilip anonsları okunması istenir. Belediye reisinin anonsu çok beğenir ve “Anonsları hep Erkan okusun” der. İlk sunuculuk deneyimi böylelikle başlamış olur.

Liseyi zorla bitiren Yolaç, 1959 senesinde Güzel Sanatlar Akademisi’nden iç mimar olarak mezun olduktan sonra askere gider. Askerde ordu evinde sunuculuk yapar.

Erkan Yolaç, ilk olarak İngiltere’de BBC kanalında yapılan ve o yıllarda pek de yaygın olmayan bir yarışmayı 1962 yılında Caddebostan Gazinosu’nda ilk kez yapar. Bu yarışmayı anons ederken hep şu meşhur cümlesini kullanır ve gönüllü seyircilerden birini, “Mehter Marşı’yla gelecek İzmir Marşı ile gideceksiniz” diyerek mehter marşı eşliğinde yanına getirir. Bu kişiyle sahnede bir süre muhabbet ederken, bu süre zarfında yarışmacıdan “evet” ve “hayır” kelimelerini kullanmamasını ister. Meşhur “Evet-Hayır Yarışması” ülkemizde ilk olarak böylelikle başlamış olur. Daha sonra 80’li yıllarda bu yarışmayı Trt ekranlarında sunmaya başlar.

erkan-yolac-ve-esi-asuman-tugberk
Erkan Yolaç ve eşi Asuman Tuğberk

Bir dönem eşiyle “Yolaç Gömlekleri” adıyla gömlek üretip satan Erkan Yolaç, 21 Mart 1976 tarihinde Türkiye güzeli Asuman Tuğberk ile evlendi. Göksu adında bir kızı, Mehmet adında bir oğlu olan Yolaç’ın çocukları, evlendikten sonra Amerika’ya yerleşmiştir.

Çok fazla bilinmese de Erkan Yolaç birkaç Yeşilçam filminde rol almıştır. Bu filmler;

1973 – Sevda Yolu
1964 – Can Düşmanı
1964 – Yılların ardından
1964 – Muhtesem serseri
1962 – Lekeli Kadın isimli filmlerdir.

Erkan Yolaç bu günlerde 84 yaşındadır ve geçtiğimiz sene geçirdiği rahatsızlıktan sonra tedavi maksadıyla Amerika’ya gitmiş ve orada yaşamaya devam etmektedir.

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Haber Servisi

2 Yorumlar

  1. […] olmuştu. Susam Sokağı’nda daha önce de, Elçin Temel, Mazhar-Fuat-Özkan, Halit Kıvanç, Erkan Yolaç, ekran başındaki miniklere seslenme olanağı […]

    Yanıt Ver

  2. […] sunduğu Banko, Halit Kıvanç‘ın o muhteşem sunumuyla Hadi Anlat Bakalım, Erkan Yolaç ile Evet Hayır, Cenk Koray ile Tele Kutu, Mustafa Yolaşan’lı Şans Yolu, Tarık Tarcan ve […]

    Yanıt Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir