edip-cansever

Edip Cansever’in, İlhan Berk‘e 1969 senesinde yazdığı mektup

Edip Cansever;
“Sevgili İlhan,
Duymak, çok duymak eziyor beni. Yeni, bilinmedik bir sayrılık da olabilir bu. Bilmiyorum ki… Eziliyorum sadece. Uyumsuzluğum (dışa vuramadığım) yiyip tüketiyor kupkuru ruhumu. Biraz soluk almak için, kuramsal olmamak koşuluyla, ne yapabilirim acaba?

Hiçbir şey gideremiyor susuzluğumu. Hiç, hiçbir şey… İçmek yoruyor artık. Eskiden içkiye koşardım, kafamı kovardım dünyamdan. Şimdi?

Kimseyi ortak etmek istemedim sıkıntılarıma. Hiç değilse uzun süre böyle yaşadım. Ama… Belki… Neden bir çaresi olmasın bunun?

edip-canseverden-ilhan-berke-mektup
Edip Cansever’in İlhan Berk’e yazdığı, 12 Temmuz 1969 tarihli mektuptan bir bölüm.

Kürkümü severek giyiyorum. Ve hep aklıma geliyor inceliğin, inceliklerin. Ankara sendin. Özlemle arayacağım o kısa günleri. Şimdi dışarıda bir bakır düştü. Maşrapa olabilir, bir sahan kapağı, bir buhurdanlık olabilir.

Bazen sesler duyarım Boğazın tepelerinde. Bir çekiç sesidir örneğin. O kadar yaşlıdır ki, kaplar her yanı, doldurur kulaklarımdan geçerek uçsuz bucaksız yüz ölçümümü. Eninde sonunda bir çekiç sesi…

Kim bilir kim bir kayayı ikiye bölüyor ya da bir tekneyi kalafatlıyordur. Rüzgârsız bir balıkçı kayığını temizliyordur az ötede. Pulların da sesi vardır. O kadar güzeldir ki pullar, zarfların üstünde tutsak, sürgünde gibi alışılmış acılarını solur. Pullar… Düzeltemiyorum hayatımı. Neresinden çeksem, öteki yanı bozuluyor. Gel İstanbul’a. Konuşmadan dolaşalım. Tepelere çıkalım tepelere, uçmayı duymak için. İnimdeyim, dükkânın üstünde. Şiir, belki biraz şiir…”

12  Temmuz 1969

edip-cansever-cemal-sureya-turgut-uyar-tomris-uyar
Turgut Uyar, Cemal Süreya, Edip Cansever, Tomris Uyar

Ünlü şair Ülkü Tamer ile evlenip boşanan, Cemal Süreya, Turgut Uyar ve Edip Cansever‘in de aşık olduğu kadın olan Tomris Uyar, Edip Cansever için; Sevgililik ya da aşk duygusu zamanla yara alabiliyor, örselenebiliyor, bitebiliyor. Bitmeyen tek aşkın gerçek ve lirik bir dostluk olduğunu Edip Cansever öğretti bana. Tek ihaneti ölmesiydi” der.

Kısaca Edip Cansever kimdir?

8 Ağustos 1928 tarihinde İstanbul’da doğan Edip Cansever, İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirir. Yüksek Ticaret Okulu’na başlar ancak okulu yarım bırakıp 1950 senesinde ticarete atılır. Kapalıçarşı’daki dükkanında, turistik eşya ve halı ticareti yapmaya başlar. Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı’nda, 2. Yeni Hareketi içerisindeki önemli şairlerden biri olan Edip Cansever’in şiirleri, ilk olarak “İstanbul” adlı dergide yayımlanır. 1951 senesinde, Edip Cansever arkadaşlarıyla beraber “Nokta” isimli edebiyat dergisini çıkarır. İlk kitabı “Yerçekimi Karanfil” 1957 senesinde yayımlanır ve büyük bir beğenir toplar. Bu ilk kitabıyla, 1958 senesinde Yeditepe Şiir Ödülü‘nü Edip Cansever kazanacaktır.

1976’dan sonra sadece şiirle uğraşan Cansever, Bodrum’da tatilde bulunduğu günlerde beyin kanaması geçirir ve tedavi için getirildiği İstanbul’da 28 Mayıs 1986’da yaşamını yitirir.

Edip Cansever Kitapları

Yerçekimi Karanfil
İkindi Üstü
Tragedyalar
Sonrası Kalır
Ben Ruhi Bey Nasılım?
Çağrılmayan Yakup
Petrol
Oteller Kenti
Yeniden
Umutsuzlar Parkı
Nerde Antigone

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Haber Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir