cuneyt-arkin

Yeşilçam’ın yakışıklı aktörü Cüneyt Arkın, dün sabah İçerenköy’deki Ecevit Mahallesi’nde “Deli Yusuf” adlı filmin çekimi sırasında, kalabalık arasından ateş eden bir afişçi tarafından öldürülmek istenmiştir.

Cüneyt Arkın, yüzlerce kişinin gözleri önünde vurulmuş ve olay şu şekilde gerçekleşmiştir;
Filmin çekimi için biriken yüzlerce kişinin arasından ateş eden afişçi, olaydan sonra koşarak kaçmış ve yolda bekleyen plakası bezle kaplı bir otomobile binerek gözden kaybolmuştur. Görgü tanıkları, Cüneyt Arkın’a ateş eden ve bacağından yaralayan şahsın, Yeşilçam’da Sarı Hasan adıyla tanınan bir şahıs olduğunu söylemişlerdir. Görgü tanıkları ve polis, Cüneyt Arkın’ın kiralık bir katil tarafından öldürülmek istendiği kanısında olduklarını ifade etmişlerdir.

Ünlü aktör olaydan sonra hastaneye kaldırılmış ve tedavi altına alınmıştır. Filmin çekimine başlanacağı sırada meydana gelen kanlı olay, film ekibi ve meraklılar arasında heyecan ve korkuya neden olmuştur.

Deli Yusuf adlı filmin çekimi için İçerenköy’deki Ecevit Mahallesi’nde bir set kurulmuş ve film çalışmalarına başlanmıştır. Film ekibi ile birlikte dün sabah setin bulunduğu yere giden ünlü aktör Cüneyt Arkın, rolüne başlamak için hazırlıklara girişmiştir. Bu sırada Ecevit Mahallesi’nde oturan yüzlerce kişi ünlü aktörün çevresinde toplanmışlar ve filmin çekimine başlanmasını heyecanla izlemeye koyulmuşlardır. Kalabalık arasından sıyrılan Sarı Hasan, bir tümseğin üzerinde bulunan Cüneyt Arkın’ın kendisini göremeyeceği bir noktaya gelmiştir. Sonra kalabalığa aldırmadan tabancasını çıkararak ateş etmeğe başlamıştır. Tabancadan çıkan tek kurşun Cüneyt Arkın’ın sağ bacağına isabet etmiştir. Sarı Hasan daha sonra birkaç defa daha tetiği çekmiş ancak silah ateş almamıştır.

Polis soruşturmayı derinleştiriyor

Silah sesi üzerine film seti birbirine karışmış, Cüneyt Arkın “vuruldum” diye bağırmıştır. Bunun üzerine film ekibinde bulunanlar ve çekimi izleyen meraklılar Sarı Hasan’ın peşinden koşmuşlar ancak yakalayamamışlardır. Sarı Hasan elinde tabancası olduğu halde, yolda park etmiş olan plakası bezle kapalı bir otomobile binerek süratle kaçmış ve gözden kaybolmuştur. Olay film setinde paniğe neden olmuş, film ekibi ve seyirciler korku ve heyecan dolu anlar yaşamışlardır. Ünlü aktör Cüneyt Arkın’ın öldürülmek istenmesi, sanat çevrelerinde de heyecan yaratmıştır.

cuneyt-arkin-vurulduCüneyt Arkın, herkesin şaşkın bakışları arasında otomobile alınarak Haydarpaşa Numune Hastahanesi’ne kaldırılmıştır. Burada ilk müdahale yapılarak evine gönderilmiştir. Ancak yarası kanama yapan ve birden yüzü gözü şişerek zehirlenme belirtileri gösteren Cüneyt Arkın, bu defa Hayat Hastahanesi’ne kaldırılarak ameliyat edilmiştir.

Olaydan sonra polise ifade veren Cüneyt Arkın, “Ben Sarı Hasan adında birini tanımıyorum. Neden beni vurmak istesinler anlayamadım” demiştir. Ancak Cüneyt Arkın’ın ifadesinden sonra soruşturmayı derinleştiren polisler, kaçan şahsın kiralık katil olabileceği ihtimalini de değerlendirmeye başlamışlardır. Soruşturma sürdürülmekte ve kaçan şahsın aranmasına devam edilmektedir.

Filmin rejisörü Atıf Yılmaz, kanlı olay hakkında şunları söylemiştir;
“Üç gündür burada çalışıyoruz. Hasan adıyla tanıdığımız genç çalışmaları üç gündür uzaktan izliyordu. Yeşilçam’dan tanıdığımız için kendisinden şüphe etmedik. Bu sabah yine geldi ve tabancayla ateş ederek Cüneyt Arkın’ı yaraladı. Kaçan otomobilin plakasını tespit edemedik çünkü üzeri bezle kapatılmıştı.”

04.06.1975 – Hürriyet

cuneyt-arkin-deli-yusufHaberle ilgili not: 1976 yılında düzenlenen 13. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, Cüneyt Arkın’ın çekimleri sırasında vurulduğu “Deli Yusuf” filmi en iyi film, Cüneyt Arkın ise bu filmdeki rolüyle en iyi erkek oyuncu seçilmiştir.

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Magazin Servisi

Bir Yorum

  1. […] 15 günde iki film bitirirdik” diye anlatıyor o günleri. “Türkan Şoray‘la, Cüneyt Arkın‘la, Ayhan Işık‘la birlikte oynadım. Yorulurdum ama eğlenceliydi, yeni kıyafetler, […]

    Yanıt Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir