cem-karaca-yurda-dondu

Ünlü şarkıcı Cem Karaca, “Yurduma döndüğüm için son derece mutluyum. En kısa zamanda aklanacağıma ve yeniden Türk vatandaşı olacağıma candan inanıyorum” dedi.

muhtar-cem-karacaCem Karaca, konserler vermek üzere 1980 yılında Federal Almanya’ya gitmiş, daha sonra siyasi nedenlerle hakkında soruşturma açılmış ve “Yurda dön” çağrısına uymadığı için de vatandaşlıktan çıkarılmıştı. Ünlü sanatçı, Almanya’da geçirdiği 7,5 senenin ardından dün uçakla İstanbul’a döndü. Annesi Toto Karaca, 7 yıldan beri görmediği oğlu Emrah, Ömer Zülfü Livaneli, Müjdat Gezen, Cahit Berkay, Edip Akbayram, Timur Selçuk ve Kerem Güney gibi bir grup sanatçı dostu, yakın akrabaları ve arkadaşları tarafından coşkulu bir biçimde karşılanan Karaca, gümrükten geçtikten sonra kendini bir anda sevgi çemberi içinde ve omuzlarda buldu.
Sürekli olarak “zafer” işareti yapan ünlü sanatçıyı sevenleri alkışlarken, kim olduğu tespit edilemeyen bir kişi “Yuh” diye bağırdıktan sonra dışarıya kaçtı.

Cem Karaca; Yurduma Döndüğüm İçin Çok Sevinçliyim

Ünlü sanatçı hava alanında basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “Yurduma döndüğüm için son derece sevinçli ve mutluyum” dedi.
Kendisine “Vatandaşlıktan çıkarıldığınızda neler hissettiniz?” şeklinde sorulan soruya, “Okuldan atıldığımda bir şeyler hissetmiştim. Ona hiç benzemiyor. İnsan bir anda dünyasını şaşırıyor. Allah düşmanımın bile başına böyle bir şey vermesin” cevabını verdi.

Ünlü sanatçı, “Dünkü ve bugünkü düşünceleriniz arasında bir fark var mı?” sorusuna ise şu karşılığı verdi;
“İnsan bizzatihi değişkendir. Pek çok insan bugünkü yapıtlarımdan nereden nereye geldiğimi, nasıl düşünceler içinde olduğumu anlayacak.”

“Serbest bırakılacağınızı biliyor muydunuz?” sorusuna;

“Tutuklanmak, tutuklanmamak önemli değil. İnsanca bir muamele ile karşılaştığım için ülkem adına göğsüm kabarıyor. Almanya’da bazı gazeteciler, ‘Türkiye’de tutuklanırsınız. Sizinle gelelim” diyorlardı. ‘Ben Türkiye Şili değil’ dedim. O muhabirler şimdi makinelerini nerelerine sokacaklar acaba?” cevabını verdi.

Gazetecilerin sorularının ardından kendisine doğru koşan oğlu Emrah’a ve annesine sarılan Cem Karaca, uzun süre hasret giderdi. Sevinçten sarhoşa dönen ünlü sanatçı daha sonra Bakırköy’deki evine gitti. Ünlü müzisyenin hava alanındaki karşılanması sırasında, Alman televizyonundan üç kişilik bir ekip de çekimler yaptı.

Bakırköy’deki evine gelen Karaca, dairenin anahtarını bulamayınca, “Türkiye’ye girdik ama evimize giremiyoruz” şeklinde espri yaptı. Daha sonra bir akrabası balkondan girerek dairenin kapısını açtı. Sanatçının avukatı Turgut Kazan, evde bulundukları sırada sanatçı hakkındaki gıyabi tutuklama kararının kalkmamış olmasından ötürü, Türk Hava Yolları’nı arayarak Fethiye uçağında altı kişilik yer ayırttı.

Evinde de gazetecilerin sorularını yanıtlamaya devam eden ünlü sanatçı, “Şu anda kendimi rüyada hissediyorum. Yıllarca bu anı düşledim. Yanımda annem, oğlum ve tüm sevdiklerim var. Şimdi onları bırakıp bir an önce ifade vermek için Fethiye’ye gidecek, aklandıktan sonra da bol bol hasret gidereceğim” dedi.

cem-karaca-yurda-donduCem Karaca’nın Almanya’daki evinden çıkış anını, uçaktaki yolculuğunu, Türkiye’de karşılanmasını ve Bakırköy’deki evini görüntüleyen Alman televizyonunun muhabirleri, Karaca ile birlikte Fethiye’ye kadar gitti.

30.06.1987 – Milliyet

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Haber Servisi

3 Yorumlar

  1. […] Manço – Mehmet Barış Manço Cem Karaca – Muhtar Cem Karaca Sezen Aksu – Fatma Sezen Yıldırım Zülfü Livaneli – Ömer […]

    Yanıt Ver

  2. […] 85 yılında! Ben birtakım araştırmalar yapıyorum Türkiye’ye nasıl dönebilirim diye. Fakat bir türlü bir yolunu bulamıyorum. Derken Hannover Fuarı nedeniyle […]

    Yanıt Ver

  3. […] Anadolu Rock Müziği‘nin sevilen sanatçısı Haluk Levent, yapmış olduğu açıklamada; “Amacım Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek değil. Her seferinde içimizin yandığı orman yangınlarına dikkat çekmek” dedi. […]

    Yanıt Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir