muslum-gurses

Müslüm Gürses; Acının bedeli

Hayatı acılarla geçen bu genç şarkıcının şarkıları şimdilerde dillerde ve şöhrete kavuştu…

muslum-gurses-ve-kardesi-ahmet
Müslüm, kardeşini ve sazını canı kadar seviyor. Annesini küçük yaşta kaybeden Müslüm Gürses’in dünyasında iki şey var; Okuttuğu kardeşi Ahmet ve şarkılarına eşlik eden sazı…

Adı Müslüm Gürses (Akbaş)… Urfa’da doğmuş, 7 yaşında Adana’ya yerleşmiş. Plaklarını bütün Anadolu dinliyor. Yaşı 22 bu delikanlının. Acılar yaşamından bir an olsun eksik olmamış. Annesini ve 2 yaşındaki kız kardeşini kaybetmiş. Annesini ve kız kardeşini öldüren babası ise cezaevine düşmüş. Müslüm ile kardeşi Ahmet hayat yolunda yapayalnız kalmışlar.

Müslüm Gürses; Derdini şarkılarıyla anlatıyor

Dertli Müslüm daha sonra derdini, söylediği şarkılar ve türkülerle dile getirmeye karar vermiş ve almış eline sazını. Öyle beğenmişler ki sesini çevresindeki insanlar, Müslüm atladığı gibi İstanbul’a şansını aramaya gelmiş. İlk önceleri bu kara yağız mahcup delikanlıya kimseler yüz vermemiş.

Sonra Ali Tekintüre bu genç adamın elinden tutmuş ve bir plak doldurmuş. Şarkılarının çoğunun sözlerini o vermiş Müslüm’e. İlk plağının ismi “Sevda Yüklü Kervanlar…” Bir de bakmışlar ki plak kapış kapış satılıyor, torbayla da para getiriyor, Müslüm Gürses’in plaklarının da kendisinin de değeri anlaşılmış. Sonra ardı ardına çıkan plakları, Anadolu’nun dört bir köşesinde kapışılmaya başlamış.

muslum-baba
Müslüm Gürses, bu genç yaşında söylediği ciğer yakan türküleri ve şarkıları ile bir dinleyici kitlesi edinmiş bile. Şarkılarında yaşadığı acıları duyabiliyorsunuz…

Bu günlerde 20 plağı var Müslüm’ün. Ben İnsan Değil miyim?, “Yarab Al Canımı”, “Son Dilek” gibi plaklar çıkarmış. Toplam bir milyona yakın da satış yapmış. Bu isme dikkat edin diyorlar. Müslüm Gürses, Türk müzik dünyasına bir yıldızın doğuşu demektir.

28 Aralık 1973 – Saklambaç

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Magazin Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir