mehmet-baris-manco

Barış Manço; “Çok iyi Fransızca bildiğim halde, ‘sen git biraz Fransızca öğren’ dediler.”

Kısaca Barış Manço kimdir?

“Ben Barış Manço. 1 Ocak 1943 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldim. Müzikle ilgilenmeye, Galatasaray Lisesi’nde öğrenci iken başladım. O yıllarda “Barış Manço ve Kafadarlar” adı altında bir topluluk kurdum. Bu topluluğun adı daha sonra “Barış Manço ve Haramiler” olarak değişti. Bu amatör orkestra ile “twist’i” Türkiye’de biz lanse ettik. 1963 yılında oto-stopla Paris’e gittim. Orada müzik çalışmalarına başlamak kolay olmadı benim için. Çok iyi Fransızca bildiğim halde, Barcley şirketinin kapısından “sen git biraz Fransızca öğren” diyerek geri çevirdiler beni.

Garsonluk yaptım, benzin istasyonlarında çalıştım ve bir buçuk yıl sonra onların istediği kıvama geldim. Bu sefer ünlü Henri Salvador’a başvurdum. Benimle bir anlaşma yaptı ve iki plak doldurdum. Daha sonra Olympia’da, France Gali ve Salvator Adamo ile konsere çıktım. Hayatımın çok önemli günü oldu bu tarih. Bu konserin ardından çok büyük bir Avrupa turnesine çıktık. Müzikle uğraşırken okulumu da bırakmadım. Çok başarılı bir okul hayatım var. Halen Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi, 5. sınıf öğrencisiyim.”

“Çıldırtan Müzik” akımının öncülerinden biri de benim

baris-manco-belcika
Çıldırtan müzik akımını Türkiye’ye getiren Barış Manço, iki ay çeşitli yerlerde çalıştıktan sonra Belçika’ya döndü. Yakında iki plâğı piyasaya çıkacak.

“Sanat dallarında son yıllarda önemli değişiklikler oldu. Avrupa’da bu yeni akımları çok yakından izliyorum. Bugün sanat dünyası Kaliforniya’ya taşınmış durumda. Ne var ki Kaliforniya’nın tepkileri, önceki akımlara benzemiyor. Bu akımın adı; Psycodelic Pop.” Sadece müziği değil, bütün sanatı tesiri içine aldı. Bu akım, harp sonrası gençliğin patlayışı olarak yorumlanıyor. Gençler kendilerine bir yol arıyorlar. LSD’nin çıkış noktası bu. Hattâ “Psycodelic” müziğe “çıldırtan müzik” denmesinin nedeni, onun LSD ile olan ilişkisindendir.

“Çıldırtan müzik” akımının öncülerinden biri de benim. Adı geçen yeni akımı, müziğe uygulayabilmek için elimizdeki teknik imkanları bütün güçleri ile kullanmak gerekiyor. Böylece gitar, bas ve bateri olmak üzere üç enstrümanla son derece yoğun sonuç elde ediyoruz. Öyle ki, bir süre sonra yaptığımız müzik bizim dışımıza çıkıyor. Ve dinleyicilerle karşılıklı transa geçiyoruz. İşte bu trans o kadar güçlü oluyor. Limit “sol diyez” olan sesim o anlar da “si bemol’e” kadar yükseliyor. Bu durum ses kayıtları ile sabittir.
Gençlik artık kendi yolunu çizmiştir. Başkalarının koyduğuna değil, kendi getirdiği kurallara inanıyor. Günümüz dünya gençliğinin bir başka ilginç yanı da gizli ilimlere yönelmesidir. Yoga, Budizm, Astroloji, gençler arasında büyük ilgi ile karşılanmaktadır. Ayrıca Judo, Kung-Fu ve Karate gibi felsefi değerler taşıyan mistik sporlara karşı da büyük bir eğilim var.

Gelecek yıl okulumu bitirip, yurduma döneceğim. Kendi adıma bir stüdyo kurarak gençler için televizyon programları ve çeşitli filmler hazırlayacağım. Bütün gençlere sonsuz sevgiler…”
Adresim;
4 Rue Bertholet,
Liege – BELGIQUE

10.10.1967 – Hürriyet
Röportaj: Yener Süsoy

Haberle ilgili birkaç not;
Barış Manço’nun tam adı, Mehmet Barış Manço‘dur. Türkiye’de Barış ismi ilk olarak Barış Manço’ya verilmiştir. Annesi Rikkat Uyanık, kendi döneminin önemli sanatçılarından biridir.

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Magazin Servisi

5 Yorumlar

 1. […] dört yıl önce ilk batı anlamında folk plağını doldurduktan sonra, “Türk benliğinden uzak melodilere kucak açan piyasa […]

  Yanıt Ver

 2. […] — Yine de çok ünlü olmuş şarkıcılarımız var… “Var ve efsane haline de getirilirsiniz eğer dikkatli olursanız… Fakat burada bir olay oluyor. Sizin efsane haline gelmeniz için elden gelen yapılıyor. Mesela eskilerden tanıdığım bir magazin raportörü geliyor, sizinle ahbaplık ediyor. Ve siz ona bir şeyler anlatmaya çalışıyorsunuz. Bir de bakıyorsunuz, bir yazı çıkıyor… ‘Aaaa, ben böyle bir şey söylemedim…’ Hiç alakası yok… Tekzip edemezsiniz. Zaten herkesle kavgalısınız. Ben bir sürü şeyler söylüyorum, bir yazı çıkıyor… İşte ‘Özdemir Erdoğan, Barış Manço için çok adi müzik yapıyor’ dedi… Ben kimse için böyle bir şey söylemem… Hadi bu sefer Barış Manço konuşuyor…” […]

  Yanıt Ver

 3. […] Barış Manço mektubu okuduktan sonra şu açıklamayı yapıyor; “Bir iki gün sonra Moda’da bir konserim var. Üstümü başımı parçalayacaklar, Avrupa’ya dönerken bütün aksesuarımı, elbiselerimi isteyenlere vereceğim. Ama şimdilik acele etmesinler. Pek tahmin etmiyorum ama kim bilir belki de yaparlar. Onlara söz veriyorum.” […]

  Yanıt Ver

 4. […] uyandırır. Bu arada Moğollar Paris’te o tarihlerde Belçika’da yaşamakta olan Barış Manço ile karşılaşırlar ve onunla çalışmaya başlarlar. Kurdukları birlikteliğe […]

  Yanıt Ver

 5. […] ki o yıllara damga vuran, tek tek anlatmaya kalksak birkaç saatlik video çekmemiz gerekebilir… Barış Manço tek başına birkaç saatimizi alabilir sadece üstünkörü anlatmaya […]

  Yanıt Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir