ayhan-isik

Ayhan Işık’ın cenaze töreninde 10 binden fazla kalabalık vardı.

ayhan-isikin-cenaze-toreniGeçirdiği beyin kanamasından kurtulamayarak ölen Türk beyaz perdesinin Taçsız Kral’ı Ayhan Işık, Şişli Camii’nde kılınan öğle namazından sonra, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir.

Çok kalabalık bir halk kitlesinin izlediği tören, Şişli Camii’nde başlamıştır. Sabahın erken saatlerinden itibaren camiyi dolduran halk cami avlusuna sığmamış, Şişli’den Mecidiyeköy’e dek caddenin iki yanına taşınmıştır. Fazla sıcak olması ve kalabalık sebebiyle çok sayıda kişi bayılmış, Ayhan Işık’ın yakın dostu Sadri Alışık da fenalık geçirmiştir.

Ayhan Işık için düzenlenen cenaze töreninde izdiham yaşandı

Yeşil örtüye sarılı tabutu içinde musalla taşına konulan Ayhan Işık’ın cenazesine yanaşabilmek için cami avlusunda izdiham olmuş, güvenlik kuvvetleri halkı güçlükle dışarıya çıkarmak zorunda kalmıştır. Siyah-beyaz bir fotoğrafının konulduğu tabutun baş kısmına, ünlü aktöre mesleği boyunca takılan lakabına uygun olarak “Taç” konulmuştur.

Cenaze töreninde, Başbakan ve CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, AP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve Alparslan Türkeş’in yanı sıra, sanatçı dostlarının gönderdiği yüzlerce çelenk görülmüştür.

Mahşeri kalabalık nedeniyle bozulan sükunetin sağlanması için, Şişli Camii’nden sık sık anons yapılmıştır. “Ayhan’ı sevenler, Allah’ını sevenler itişmesin. Herkes helallik alacaktır” diyen hocanın tüm ikazlarına karşı halk, cenazeye değebilmek için izdiham yaratmıştır.

Törende, ellerinde Ayhan Işık’ın çerçeveli fotoğraflarını, çiçek buketlerini taşıyan sinemaseverlerin yanı sıra, kucaklarında bebekleri ile töreni izleyen hanımlar da görülmüştür.

Ailesi ve eşi Gülşen Işık ise, caminin dışında bir otomobil içinde töreni izlemiştir. Daha sonra eller üstünde bir süre taşınan cenaze, Zincirlikuyu’da çok kalabalık bir kitle önünde toprağa verilmiştir.

Çok sayıda kişi fenalık geçirdi

İğne atılsa yere düşmeyecek mahşeri kalabalıkta fenalık geçirenler genellikle kadınlar olmuştur. Ayhan Işık’ın eşi Gülşen ve kızı Serap, sıcağın ve kalabalığın tesiriyle öylesine bunalmışlardır ki, cenaze namazı kılınmadan önce Çolpan İlhan ile birlikte camiyi terk edip arabada beklemek zorunda kalmışlardır.

ayhan-isikin-cenaze-toreninde-sadri-alisik-sinir-krizi-gecirdiKısa bir süre önce geçirmiş olduğu trafik kazasının olumsuz etkilerini henüz üstünden atamamış olan Sadri Alışık, can dostu Ayhan Işık’ın ölümünden bu yana sık sık sinir krizi geçirmiştir. Alışık, cenaze töreni sırasında da yine fenalık geçirerek bayılacak gibi olmuştur. Rahatsızlanmasından bu yana bir an olsun yanından ayrılmadığı dostu Ayhan Işık için düzenlenen cenaze töreni boyunca Sadri Alışık ayakta güçlükle kalabilmiştir.

yadigar-ejder-ayhan-isikin-cenaze-toreninde-fenalasti
Yeşilçam’ın karakter oyuncularından Yadigar Ejder, cenaze töreninde fenalık geçirmiştir.

Ayhan Işık’ın eşi Gülşen Işık ve kızı Serap ile Sadri Alışık’ın fenalaştığını uzaktan gören Neriman Köksal, böyle bir durum yaşanması halinde tedbiren yanında limonata getirmiştir. Ancak kalabalığı yaramadığı için, yaptığı limonatayı kendilerine ulaştıramamıştır.

Ayhan Işık’ın ölüm haberini sahneden indikten sonra alan Hülya Koçyiğit, olduğu yerde bayılıp düşmüştür.

Ayhan Işık için düzenlenen cenaze töreninin aksamaması ve düzgün bir şekilde yürütülebilmesi için kurulan komite, binlerce kişiyi bulan kalabalık karşısında kontrolü elinden kaçırınca, güvenlilik görevlilerine ek olarak, Sıkıyönetim Komutanlığı’ndan yardım istemek mecburiyetinde kalmıştır.

19.06.1979 – Milliyet

Ayhan Işık, 16.06.1979 tarihinde vefat etmiş, cenaze töreni ise 19.06.1979’da düzenlenmiş ve sonrasında toprağa verilmiştir.

Haberle ilgili bir anekdot;

Geçirdiği beyin kanaması sonrası bilincinin ara ara açıldığı üç günlük koma sürecinde Sadri Alışık, kadim dostu Ayhan Işık’ın yanından hiç ayrılmamıştır ve son anlarını şöyle anlatır; “Ayhan eliyle bana bir şeyler gösteriyordu. Ben serumu işaret ediyor zannettim. Değilmiş. Pek anlaşılmadı ne demek istediği. Bir ara göz göze geldik. Baktım, gözleri cam gibi.
“Ayhan neyin var?” dedim. Çok zor konuşuyordu. “Ben gidiyorum” dedi. Gözleri yaşlıydı ki; ben, Ayhan’ı en kederli gününde bile gözleri yaşlı görmedim. “Bu iş bitti ben gidiyorum. Serap sana emanet” dedi. “Yahu bırak saçmalamayı” dedim. Ama ben de perişan olmuştum…”
Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Haber Servisi

3 Yorumlar

  1. […] ismi Süleyman Turan olarak geçer. Rol aldığı ikinci film olan “Koçum Benim” isimli filmde Ayhan Işık ile başrolü paylaşır. 1970 senesinde, Ekrem Bora ile oynadığı “Dikkat Kan Aranıyor” […]

    Yanıt Ver

  2. […] 25 kadar film çektiği Ayhan Işık ile çok güzel bir çift oluşturan Belgin Doruk, Ekrem Bora, Göksel Arsoy gibi dönemin diğer […]

    Yanıt Ver

  3. […] Ayhan Işık gazeteden okumuştu dün sabah bu kara haberi. Ankara’da bulunuyordu. Uçağa atladığı gibi soluğu İstanbul’da aldı. Zeki Müren Bursa’dan soluk soluğa geldi. Sadri Alışık, İzzet Günay, Tamer Yiğit, Murat Soydan, Muzaffer Tema, Reha Yurdakul, Necdet Tosun, Sadettin Erbil, Ümit Utku, Berber İnanoğlu, Hüseyin Baradan, Türkan Şoray, Selda Alkor, Öztürk Serengil, Selma Güneri ve daha birçokları koşup gelmişlerdi “Babaları” Vahi Öz’e son kez… […]

    Yanıt Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir