adile-nasit

Milyonlarca anne-baba sevindi; çocuklarımız uykusuz kalmaktan kurtuldu

Çocuklarımızın Adile Teyzesi Adile Naşit ile “Uykudan Önce” bundan böyle erken saatlerde ekrana gelecek. Minik izleyiciler masallarını dinleyip, çizgi filmlerini seyrettikten sonra yataklarına gidebilecekler.

Televizyon yöneticileri, seyircilerin isteklerine kulak verdiler ve milyonlarca anne-babanın isteği doğrultusunda bir düzeltme yaptılar.

adile-teyze-uykudan-once
Adile Teyze’nin masallarını çocuklar çok seviyor…

Çocuklarımızın uykusuz kalmasına neden olan “Uykudan Önce” programı erken saate alındı.

Evet… “Uykudan Önce” bundan böyle, haberlerden önce saat 20.10’da yayınlanacak. Bundan böyle minik yavrular yemeklerini yer yemez, sevimli masalcı teyzeleri Adile Naşit’in masalını dinleyip, çizgi filmlerini izledikten sonra yataklarına giderek tatlı ve renkli hayaller içinde uykuya dalabilecekler. Böylece çocuklar için televizyon karşısında masalı dinleyemeden, çizgi filmi izleyemeden uykuya dalma dönemi kapanmış oluyor.

Televizyon yöneticileri, seyircilerden gelen uyarılara kulak verdikleri sürece, daha iyi not alacaklar ve daha iyi yayın yapmış olacaklar. Uyarıları ciddiyetle inceleyip gerekli değişiklikleri yapmak, daha önce yapılmış hataları düzeltmek, her zaman daha iyinin arayışı içinde olmak, TRT’ye çağdaş bir kuruluş anlayışını yerleştirecektir.

4 Ekim 1981 – Hürriyet

Aşağıdaki videoda, Adile Naşit’in sunduğu “Uykudan Önce” isimli programın ilk bölümünü izleyebilirsiniz.

Kısaca Adile Naşit kimdir?

Tiyatro oyuncusu Amelya Hanım ile ünlü komedyen Naşit’in kızı olan Adile Naşit babasının ölümü üzerine öğrenimini yarım bırakarak, 1944 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu Çocuk Tiyatrosu’na girdi. “Herşeyden Biraz” oyunuyla sahneye çıktı. Aynı yıl Halide Pişkin’in grubuyla İstanbul’da turneye çıktı. Daha sonra Muammer Karaca’nın tiyatrosuna girdi ve 1948’de komedi oyuncuları Aziz Basmacı ve Vahi Öz’le birlikte kurdukları toplulukta 1951 yılına kadar çalıştı.

Yine 1948 yılında “Lüküs Hayat” filmiyle sinema oyunculuğuna başladı. 1950’de, kendisi gibi tiyatrocu olan Ziya Keskiner ile evlendi. 1954’te yeniden Muammer Karaca Tiyatrosu‘na döndü ve 1960’a dek burada çalıştı. 1961’de, eşi Ziya Keskiner ve abisi Selim Naşit Özcan ile birlikte, Naşit Tiyatrosu’nu kurdular. Bu topluluğun dağılmasından sonra 1963’te girdiği Gazanfer Özcan-Gönül Ülkü tiyatrosunda, 1975’e kadar aralıksız olarak çalışmıştır.

adile-nasit-cuneyt-arkin-en-iyi-kadin-oyuncu
1976 senesinde “İşte Hayat” filmi ile en iyi kadın oyuncu seçilen Adile Naşit, Mağlup Edilemeyenler ve Deli Yusuf filmlerindeki rolüyle en iyi erkek oyuncu seçilen Cüneyt Arkın ile birlikte ödülünü alırken.

Adile Naşit, sinemaya ikinci ve asıl girişini 1970’lerde yaptı. 1976’da İşte Hayat adlı filmdeki rolüyle, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı. Rıfat Ilgaz’ın eserlerinden sinemaya aktarılan Hababam Sınıfı filmlerinin birçoğunda, müstahdem kadın rolüyle yer aldı ve buradaki oyunculuğuyla da büyük beğeni kazandı.

1978’de Uluslararası Sanat Gösterileri’nin tiyatro ve müzikallerinde rol almaya başladı. 1981 yılında TRT televizyonunda “Uykudan Önce” isimli bir çocuk programı yapmaya başladı. Bu programda anlattığı masallar ve öykülerle, çocukların gönlünde taht kurdu. Gerek sinema filmlerinde, gerekse oyunlarda, basit, saf, iyi yürekli kadın tiplemesini başarıyla oynadı ve kendine has bir üslupla yenileyerek karakteristik hale getirdi.

Adile Naşit’in 14 yaşında hayata veda eden oğlu Ahmet’in öyküsü

İzlediğimiz birçok filmde yüzümüzü güldüren Hababam Sınıfı’nın Hafize Ana’sı Adile Naşit’in gözlerindeki hüznü fark edenlerimiz muhakkak ki olmuştur.

adile-nasitin-oglu-ahmet
Adile Teyzemiz, oğlu Ahmet’in fotoğrafını evinin baş köşesine asar ve bu fotoğraf ömrünün sonuna kadar orada kalır.

1950 senesinde Ziya Keskiner ile evlenen Adile Naşit (Adela Özcan), 1952 senesinde bir erkek çocuk dünyaya getirir. Ahmet adını verdikleri evlatları ile mutlu ve huzurlu devam eden hayatları, Ahmet 2. sınıfa giderken bir anda yerini hüzne bırakır. Ahmet’in kalbinde bir delik vardır ve ameliyat olması gerekmektedir. Ahmet ilk olarak okul hayatını bitirmek zorunda kalır. Bu halde okula gitmesi doktorlar tarafından risk olarak görülmüştür. İlköğretimi dışardan verdiği sınavla tamamlar. Ahmet’in ameliyat olduğu taktirde kurtulma şansı vardır ancak ameliyat için oldukça yüklü bir paraya, 100 bin liraya ihtiyaç vardır. O günün şartlarında Adile Naşit – Ziya Keskiner çiftinin bu parayı temin edebilmeleri mümkün değildir. Gazetelere ilan verilir. Halkın desteği ile para toplanır ve 16 Haziran 1966 günü başarılı geçtiği düşünülen bir ameliyat yapılır. Fakat Ahmet girdiği komadan bir daha uyanamaz ve hayata veda eder.

Adile Naşit’in evinde, annesi Amelya Hanım ile babası Naşit Özcan’ın fotoğrafının yanında oğlu Ahmet’in fotoğrafı da bulunur. Masalcı teyzemiz Adile Naşit, yıllarca yüzümüzü güldürürken aslında içinde büyük bir acıyı gizlemektedir ve ömrünün sonuna dek oğlu Ahmet’in fotoğrafını yanında taşır…

Daha Fazla İlgili Makale Yükle
Load More By Haber Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir